2008-2529-mobr-63bojtarR472008n.jpg
2008–2529-mobr-63bojtarR472008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2529-vobr-63bojtarR472008.jpg
Fotografie: Endre Bojtar – Autor: archiv autora • Autor: Respekt

Endre Bojtar

1963) je novinář, od roku 1999 je šéfredaktorem týdeníku Magyar Narancs. Žije v Budapešti. Píše o historii a politice, zvláště se věnuje národním mýtům ve střední a východní Evropě a etnickým konfliktům na Balkáně.

Policejní zákrok na fotbalovém zápase v Dunajské Stredě přišel pro extremisty na slovenské i maďarské straně jako mana z nebe. Teď hrozí, že se konflikt bude dále vyhrocovat, interně i externě. Obě verze tohoto příběhu – „slovenská“ (maďarští fašisté chtějí u nás převzít moc a maďarská menšina se s nimi spolčuje) a „maďarská“ (policie fašistického slovenského státu zmlátila nevinné Maďary za projev národního atakdále) – se šíří jako lesní požár veřejným míněním na Slovensku i v Maďarsku. Dostanou se do nejvzdálenějších koutů a tam budou hnisat jako rozškrabaný strup na nehojící se ráně. Konflikt se bude šířit i nahoru, do sféry politiky a moci.

Kdyby k takové situaci došlo ve dvou normálních státech, vládní představitelé by společně vystoupili na veřejnosti a každý by řekl svoje. První by prohlásil, že jeho země použije všechny dovolené prostředky, aby zabránila opakování podobných policejních excesů; že potrestá ty, kdo jsou za nepřiměřenou brutalitu státních úřadů odpovědni, a že vynaloží maximální úsilí na utišení vášní, jejichž terčem je maďarská menšina na Slovensku. Ten druhý by oznámil,…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte