2008-2366-mobr-librovanahled.jpg
2008–2366-mobr-librovanahled.jpg • Autor: Respekt

2008-2366-vobr-librova.jpg
Fotografie: Hana Librová – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Objem a způsob spotřeby byl donedávna výrazem společenského postavení. Dnes už nemá tak ostentativní charakter. Věci mají spotřebiteli přinést především pocit privátního uspokojení a individuální slasti. Tomu odpovídá trend diverzifikace výroby. Marketing se snaží spotřebitelům namluvit, že jsou jedinečné bytosti. Budiž: když si odmyslíme reklamní obmyslnost a faleš, je to logické a komplementární s tím, co píšou sociologové. Jak však odpovídá teoriím o individualizaci spotřeby fakt, že stále roste množství prodávaných předmětů? Nejde o pozůstatek z doby, kdy v motivech spotřeby dominovala hromadná nápodoba, prestiž a móda?

Pozdně moderní kultura je do značné míry založená na autonomii jednotlivce, na odlišení JÁ od ostatního světa. Utvořit si integrovanou identitu však pro člověka žijícího v lomozu turbulentního světa, prudce měnícího role a kontexty, není snadné. Pomáhají mu v tom materiální statky se svou konkrétností a fyzickou stabilitou. Velkou roli v sebeuvědomění hraje oděv – „ty květované jsou hezké, ale ne pro mě, v těch bych to nebyla JÁ“.

Symbolické vlastnění ve formě fotografií, knih a památečních předmětů ztělesňuje historickou kontinuitu člověka. Zejména ženy chápou věci jako zástupce citových zážitků, jako symboly mezilidských vztahů. Lidem, kteří při katastrofách přišli o majetek, peněžní náhrada mnoho nepomůže; nelitují tolik finanční hodnoty, cítí…

2008_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte