Barack Obama pracoval tři roky jako komunitní organizátor ve zbědované chicagské čtvrti South Side, takže velice dobře zná skutečnou chudobu, která v Americe existuje. Ví, že v jednom z nejbohatších států světa žije v bídě 37 milionů lidí, což je mnohem vyšší podíl než v bohatých státech Evropy. Přesto se Obamova předvolební kampaň zaměřuje na typické voliče a daňové škrty pro střední třídu. Otázku chudoby prezidentský kandidát obchází.

Není to tak, že by Obama neměl politický program na pomoc chudým. Navštivte jeho webové stránky, klepněte na „Issues“ (Problémy) a pak na „Poverty“ (Chudoba). Tady naleznete soubor promyšlených návrhů sahajících od zvýšení minimální mzdy po založení modelových „zaslíbených čtvrtí“. Ty by měly zajistit například vzdělávání dětí v raném věku a prevenci kriminality. Chudé oblasti s nízkou mírou dosaženého vzdělání by se díky tomu měly odrazit ode dna. (Navštivte webové stránky Johna McCaina a „chudobu“ v seznamu problémů ani nenaleznete – ačkoliv „kosmický program“ tam je.)

Proč tedy Obama nemluví hlasitě o problému, s nímž má oproti svému soupeři mnohem více zkušeností z první ruky a pro který má i lepší politický program? Možná k volbám nechodí dostatečný počet chudých nebo budou beztak volit demokraty. Navíc mu jeho výzkumníci údajně řekli, že nezávislé voliče z řad střední třídy si mnohem spíš získá odvoláváním se na jejich peněženky než…

2008_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte