2008-2353-mobr-knihy.jpg
2008–2353-mobr-knihy.jpg • Autor: Respekt

2008-2353-vobr-46malavariantaR442008.jpg
Fotografie: Frankfurtský knižní veletrh – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V devět ráno připomínají chodby frankfurtského výstaviště futuristickou továrnu z filmu z 20. let. Lidé všech možných národností a barev bezhlesně spěchají naleštěnými chodbami, sebejistě se pohybují po eskalátorech a jezdících pásech. Kolik jich může být? Jen registrovaných vystavovatelů je na veletrhu sedm tisíc, a pak jsou tu překladatelé, spisovatelé, obchodníci, agenti, literární kritici, novináři… Je prostě neuvěřitelné, že všichni tihle lidé přijeli minulý týden do Frankfurtu kvůli knihám.

To množství zahltí, je třeba si vybrat nit. Turci, kteří jsou na veletrhu hlavními hosty? Asie? Elektronické knihy? A co třeba osudy českých knih?

V centru konfliktů

Český stánek se nachází v pavilonu č. 5, v hale, kde jsou vedle sebe expozice zemí ze střední a východní Evropy spolu s Araby a Izraelci. Srbové vedle Albánců a Chorvatů, Rusové vedle Gruzínců. U vchodu stojí narychlo smontovaný stánek Kosova. Nevystavuje mnoho knih, ale veliké mapy, na kterých jsou červeně vyznačeny nové hranice. Hala nepůsobí tak uhlazeně jako jiné, zato je tu hodně živo. Jedno odpoledne se dokonce strhne rvačka, Turci se poperou s Kurdy. Zasáhne policie.

Je tu vidět hodně zahalených žen. Některé ze stánků arabských států a nadací připomínají svým zařízením spíše soukromé luxusní letadlo. Knih je tu pomálu, převládají biografie a svatá kniha. V některých expozicích najdeme jenom a jenom…

2008_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte