Snad ani největší skeptik pochybující o akceschopnosti Evropy neočekával to, co během minulého víkendu předvedli lídři Francie, Itálie, Německa a Velké Británie na krizovém setkání v Paříži. Už samotnou schůzkou značně zpochybnili klíčový princip evropské integrace, tedy účast všech států na zásadních rozhodnutích – a navíc nepřišli s žádným receptem na řešení svízelné situace ve finančním systému.

Naše evropská krize

Po prvních kolapsech velkých investičních bank v USA bylo jen otázkou času, kdy bude testu podrobena i stabilita institucí z jiných zemí, včetně těch méně závislých na hladkém fungování kapitálového trhu. Evropské komerční banky (které letos odepsaly špatná aktiva v řádu desítek miliard eur) měly díky stabilním zdrojům z vkladů lidí a firem určitý čas na hledání řešení, jak posílit svou pozici a důvěryhodnost. Bohužel pokračující pády akciových trhů a neochota investorů na trh vstoupit většině z nich neumožnila „jít si pro peníze“ emisemi akcií.

Managementy mnoha bank sice možná podcenily v minulých měsících vážnost situace, ale je neodpustitelné, že evropští politici necítili až do minulých týdnů potřebu mít připravený plán. Skoro se zdá, že uvěřili své povinné politické rétorice, že Evropy se krize netýká, a proto mohou s nadhledem sledovat lopotné snahy americké administrativy.

Špatné či lepší řešení

Americký „Paulsonův plán“ prošel sice ve vyhrocené předvolební…

200842-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200842-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte