V České televizi se dějí nečekané věci: ze dne na den v ní skončila letitá, zdánlivě neotřesitelná vláda Otakara Svobody nad kulturní redakcí. Tuhle pozitivní zprávu ovšem z Kavčích hor doprovodilo sdělení, které v mnohých vzbudilo podezření, zda teď náhodou nebude ještě hůř.

Televize se totiž rozhodla sebrat kulturní rubrice samostatnost a začlenit ji do domácího oddělení. Což se dá interpretovat i tak, že kultura od října na veřejnoprávní obrazovce ztrácí výlučné postavení, že teď budou moci být redaktoři rádi, když nějakou zprávu o ní protlačí do hlavní zpravodajské relace Událostí alespoň jednou za týden.

Ředitel zpravodajství Milan Fridrich však tvrdí, že nic takového nehrozí a že kultura prostě jen nutně potřebuje projít „restartem“. Za Svobodova působení si prý redaktoři zvykli na stereotypní referování o filmových a divadelních premiérách, jejich práce ztratila dynamiku, a protože teď nemá po ruce žádného schopného manažera, který by rubriku rozhýbal, nezbývá mu než ji – snad dočasně – rozpustit do domácí sekce. Jestli svá slova myslí Fridrich vážně, pak nezbývá než mu držet palce.

Byla to pěkná spolupráce

Je třeba to říct ještě jednou: je dobře, že Otakar Svoboda v čele kultury skončil. Nejde ani tak o jeho pověstné zahraniční služební cesty, z nichž ta poslední s českými symfoniky do Austrálie vyvolala kritiku u mediální konkurence, načež byl pár dní na to…

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1702

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte