Nervozita v české diplomacii narůstá – blíží se doba, kdy by měl parlament rozhodnout o tom, jestli na českém území bude americký radar, nebo ne. A výsledek je značně nejistý. Vše nasvědčuje tomu, že půjde o silové hlasování, tedy opozice ostře proti, koalice pro.

Čekání na Bukurešť

Vláda vůbec nemá jednoduchou situaci. Veřejnost je proti radaru, angažovaní odpůrci si umí přitáhnout pozornost médií a opozice nenabízí na pomoc ani malíček. Kampaň za radar je téměř nezaznamenatelná a ministryně obrany Vlasta Parkanová by si mohla rovnou zažádat o patent na neviditelnost, kterou by jí záviděla i letadla Stealth. Pravda ale je, že vysvětlovat veřejnosti, že je tu nějaká hrozba, kterou nikdo nevidí z okna svého domu, není lehké.

Nejsilnější zbraní by pro vládu mohl být moment, kdyby NATO prohlásilo, že je pro vybudování protiraketové obrany. Pak by odpadly základní argumenty ČSSD. I proto minulý týden premiér Mirek Topolánek společně s americkým šéfem Agentury pro raketovou obranu Henrym Oberingem prohlásili, že budovaná obrana se stane součástí systému NATO.

Snaha české vlády zatáhnout Alianci víc do hry je sympatická. Úspěchu ale dosáhne jen velmi těžko. Podívejme se třeba na postoj Francie. Ta už dala několikrát české vládě najevo, že radar v Brdech více než vítá. Jenže zároveň Paříž žádá, aby to bylo postavené čistě na bilaterální dohodě mezi Českem a USA. Proč? Protože…

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 61 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 61 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2156

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte