2008-2041-mobr-55AR382008n.jpg
2008–2041-mobr-55AR382008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2041-vobr-55AR382008.jpg
Fotografie: Na spisovatele si nehraju. – Autor: Jaroslav Formánek • Autor: Respekt

Valašská Polanka je protáhlá vesnice na úpatí moravských Javorníků, jejichž zalesněný reliéf protkaný horskými pastvinami přitahuje daleko větší pozornost než omšelé náměstíčko před šedivým kulturákem ze sedmdesátých let. „Okolní příroda je tady krásná a daleko zajímavější než celá vesnice a její obyvatelé,“ říká Petr Měrka (1979), spisovatel a invalidní důchodce, kterému pražské nakladatelství Fra vydalo prvotinu Telekristus e Mentál.

Žije tu od dětství a v posledních letech docela monotónním způsobem. Když jeho přítelkyně odjede do zaměstnání, jde nakoupit, někdy navaří, a pak ho čeká každodenní penzum v podobě minimálně tisícovky napsaných slov nové povídky, novely nebo románu. „Nestěžuji si, literární tvorba je úžasné dobrodružství, třeba jen hledáním dokonalosti výrazu, toho, aby text v sobě něco měl, sedělo to a obsahovalo nějaký náboj,“ odpovídá hubený mladík v momentálně nevalné finanční situaci, pro něhož je sporadicky podniknutá cesta do kina v nedalekém Vsetíně menším svátkem.

Vystudoval střední průmyslovou školu stavební ve Valašském Meziříčí. Pak začal nasávat atmosféru hodin muzeologie na katedře historie v Opavě, aby po dvou měsících zjistil, že to pro něj není to pravé. Od základní školy ho daleko víc bavilo psaní, kterému se posléze doslova upsal na celý život, a to za docela dramatických podmínek. &„…

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200838-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte