Jaké je nejnebezpečnější zvíře v Česku? Zcela jistě zebra. Každý rok na ní umírají nebo přijdou k úrazu stovky lidí. V prvním pololetí letošního roku bylo těch mrtvých o pětinu více než loni. Sedm let staré novele silničního zákona, která dala pěším na přechodech přednost před automobily, se u nás stále nedaří moc dobře. Když pak člověk od dopravních expertů slýchá, že za nehody si mohou chodci sami, protože nedávají pozor, začne pochybovat, jaký vlastně měla ta změna smysl. Nešlo snad o to, říct jasně, že přechod patří pěším? Tak proč by měli dávat pozor? Bezradnost a skepsi na sklonku léta prosvětlil jeden průlomový rozsudek Nejvyššího soudu. Naznačuje, že čeští chodci svůj boj za bezpečnou svobodu nakonec přece jen vyhrají.

Opatrnost patří za volant

Muž, kterého před dvěma lety zabil na jednom z českých přechodů motocykl, si totiž vůbec nedával pozor. Naopak. Bylo mu jednadevadesát, měl trochu upito a do silnice podle všeho vstoupil, aniž by se rozhlédl. Motorkář nejel rychle, ale výhled na zebru mu clonil autobus.

Dvě soudní instance a nyní i Nejvyšší soud, projednávající pachatelovo dovolání, přesto rozhodly jednoznačně: vinen je řidič, protože měl jízdu přizpůsobit situaci a počítat s tím, že přes přechod může někdo jít. Náměsíčný stav starého muže sice k nehodě přispěl, kdyby měl chodec oči na stopkách, pravděpodobně by v rušné, nepřehledné situaci do vozovky nevstoupil. Ale tím za svou smrt nepřebírá zodpovědnost. Opatrnost musí…

200837-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200837-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1555

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte