V západní Evropě panuje nebývalá nervozita ohledně dalšího vývoje ekonomiky a podobná nejistota už je i v Česku. Vysoká inflace prý zase přestane, ale zatím se tak neděje, a to se špatně vysvětluje odborářům a zaměstnancům vůbec. Podle statistik se ukazuje, že zaměstnancům v České republice se minulý rok obzvláště nedařilo vyjednat dobré kolektivní smlouvy. Jsme v tom jedni z nejméně schopných v Evropě. Reálné mzdy v České republice rostly pouze o jedno procento. Vláda počítá s tím, že v příštím roce mzdy státních zaměstnanců (policistů a učitelů) dokonce poklesnou. Odbory slibují stávky.

Je zjevné, že z hlediska hospodářské politiky čeká stát poměrně náročné, protože také obtížně předvídatelné období. Jak na to všechno má reagovat například státní rozpočet, jehož přípravy právě spějí do finiše?

Prázdná Praha

Nutno zdůraznit, že rozpočet by měl v tomto období počítat s rezervami, protože všechno může být mnohem více „jinak“, než se zdá. Například recese v Německu, které je náš největší obchodní partner, může být poměrně krátká, mělká a může skončit už koncem roku. Může se ale také ukázat jako mnohem delší a hlubší. Mezi německými podnikateli a investory je, co se důvěry v budoucnost týče, vůbec nejhorší nálada za posledních patnáct let a není jisté, jak se to všechno projeví.

Někteří ekonomové se v západní Evropě obávají stagflace (stagnace kombinované s vysokou inflací), jiní zase dokonce tvrdí, že období vysokých…

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte