Tento týden uplyne teprve deset let od chvíle, kdy dva kalifornští studenti založili v garáži firmu Google. Dnes už nemá cenu se podivovat nad neuvěřitelným úspěchem, který z Googlu udělal nejrychleji rostoucí firmu své doby. Zažili jsme další podobně pohádkové příběhy a víme, že na internetu to takhle prostě chodí. Desetiletý prohlížeč nám ale staví do cesty jiné otázky.

Milý Google

Autorovi těchto řádek jednou přítel programátor vyprávěl, jak zahlédl svou ženu u počítače googlovat nějakou informaci. Místo, aby do vyhledávacího okna zadávala jen klíčová slova (bioobchod, Praha 6), psala celé otázky, jako by se ptala na radu živého člověka (Kde koupím v Dejvicích ekologický prací prášek?). Pobavení zkušeného IT experta, který manželce navrhoval, ať ještě na úvod píše oslovení „Milý Google“, ovšem trvalo jen chvíli. Ukázalo se totiž, že vyhledávač otázce porozuměl bez problémů a nedává o nic horší odpovědi než v případě strukturovaného dotazu.

Ta historka je v lecčem příznačná – dostat se dnes k žádoucím informacím nepředpokládá vůbec žádné know-how. Netřeba mít vzdělání, předplacené kvalitní noviny, průkaz člena Národní knihovny nebo několikasvazkovou encyklopedii nad psacím stolem. Není nutné ani umět jazyky, protože Google nalezenou stránku přeloží do vaší rodné řeči (strojový překlad není zrovna krasomluva, ale k porozumění stačí). A jak vidíme, dokonce už není potřeba ani umět se dobře zeptat. Neustále vypilovávaný…

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte