2008-1927-mobr-41AR352008n.jpg
2008–1927-mobr-41AR352008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1927-vobr-41AR352008.jpg
Fotografie: Hynek Vlas – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

„Už se nerekrutují z prostředí bonů a tuzexů, dnes vychází z prestižních škol, znají světové jazyky, umějí se dobře vloudit do přízně politiků,“ popisuje bývalý elitní policista Hynek Vlas novou tvář organizovaného zločinu. Je vidět, že tenhle problém bere velmi vážně. A to i přesto, že už několik měsíců u policie nepracuje. „Mám teď se svým bývalým šéfem Janem Kubicem bezpečností agenturu,“ říká ke své současné práci. Agenturu oba muži založili poté, co s více než stovkou kolegů odešli z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proto, že podle svých slov necítili od vedení policie a ministra vnitra dostatečnou podporu.

Jakou podobu má dnes organizovaný zločin? Před dvaceti lety to bylo pašování drog, organizovaná prostituce, praní špinavých peněz. Změnilo se něco zásadně za tu dobu?

Samozřejmě. Na počátku devadesátých let, po otevření hranic, zdejší podsvětí ovládli lidé ze Sovětského svazu, bývalé Jugoslávie a z některých asijských zemí. Jejich gangy sem přinesly organizovaný obchod s drogami nebo brutální nucení žen k prostituci, vydírání obchodníků, vybírání výpalného. Proto také vznikl policejní útvar, ze kterého jsem nedávno odešel.

Mezi gangy a mafiemi docházelo tehdy k boji o vliv, zejména mezi zahraničními gangy, ale současně s tím existovala jakási domácí galerka, která tu byla vždycky a vždycky bude,…

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte