Když John Bolton, kterého jeho příznivec George Bush kdysi proti vůli Kongresu dosadil na post velvyslance při OSN, nahlas obviňuje Bushovu vládu z „naprostého morálního selhání“ a „intelektuálního kolapsu“, tušíte, že se v Americe něco důležitého děje. Když další představitel neokonzervativního hnutí Michael Rubin tvrdí, že Bushova politika je diplomatickým fiaskem hodným Jima Cartera, je vám jasné, že nejde jenom o zhrzené ambice jednoho jestřába. Když editor Čítanky neokonzervatismu (The Neocon Reader) pan Irwin M. Stelzer rozzlobeně píše o nové politické ose Bush–Riceová–Obama, víte už úplně jistě, že se na vedlejší koleji ocitlo celé jedno myšlenkové hnutí, které ovlivňovalo chod americké zahraniční politiky od Bushova nástupu do úřadu.

Stalo se totiž toto: Bílý dům nejdříve nečekaně oznámil, že mění taktiku a vyšle svého zástupce, ve skutečnosti třetího nejvýše postaveného muže ministerstva zahraničí, k přímým multilaterálním rozhovorům s Íránem o jeho jaderném programu. To byl zásadní obrat, ještě na jaře nazýval George Bush jakákoliv jednání s Teheránem bez toho, že Írán nejdříve zastaví obohacování uranu, ustupováním nepříteli. Nebyla to ovšem první sprcha.

Korektní nepřátelé

Bushova administrativa na popud Condoleezzy Riceové již dříve vstoupila do podobných přímých šestistranných jednání se Severní Koreou.…

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1666

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte