0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dopisy17. 7. 20083 minuty

Dopisy

V tehdejší situaci bylo takřka nemožné složit vládu a neporušit nějaký důležitý princip, k čemuž přistupovaly osobní averze. Takže nejvíc se rozčilovali ti, kteří se domnívali, že bez nich to nepůjde, a najednou byli v opozici.

VOLÁNÍ DIVOČINY SLÁBNE

RESPEKT 29/08

Příliš ekonomický Economist

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Článek mi připadá jako typická ukázka uvažování ve smyslu, že příroda se musí „vyplatit“. Ale pokud lidé nechtějí do parků jezdit, protože tam nejsou luxusní hotely a prodejna cadillaků, tak ať tam klidně nejezdí. Nevím, kolik takový park potřebuje peněz z daní, ale podle mě zas tolik ne. Co by se asi s přírodou stalo, kdyby do ní nešly státní peníze? Řekla bych, že nic. Navíc se zdá, že si Američané hodnotu panenské přírody uvědomují, když chtějí v její blízkosti bydlet.

Myslím, že je v pořádku, že do přírody jezdí jen ti, kteří obětují své pohodlí, a pro ty ostatní je zase určitě důležité aspoň vědomí, že někde ještě nějaká příroda existuje.

Hana Loganová

NOVÁ VLNA FEMINISMU

RESPEKT 29/08

Rozhořčení nestačí

V článku si autorka stěžuje, že lidé nemají představu o tom, co znamená termín „feminismus“, samotný text však, dle mého názoru, tento termín nijak nevysvětluje. Problémem tedy nejspíš bude to, že feministky samotné nejsou schopny srozumitelným způsobem tento pojem vysvětlit a stále dokola se jen rozhořčují, že je ostatní vnímají s despektem. Autorka sice zmiňuje „rovnost příležitostí“ a „domácí násilí“, ale podle mého názoru tato témata široce přesahují feminismus a týkají se mnoha skupin obyvatel, např. i dětí, starých lidí, Romů apod.

Autorka se dále pozastavuje nad tím, že česká společnost je poměrně tolerantní k homosexuálům či potratům, ale nepřijímá feminismus. Možná to bude tím, že homosexuálové ostatním nevnucují myšlenku, že heterosexualita je nenormální a zastaralá, a podobně nám ani nikdo nevnucuje, že je lepší dítě potratit než porodit.

Kamil S.

MY, DVA KRÁLOVÉ

RESPEKT 29/08

Díky

Super článek, konečně něco ze života a na jiné téma. A ne pořád dokola Čunek, vláda, Dostál, peníze, peníze, peníze, ropa, ekonomika atd. Jsem zvědavý, jak to s Olachy nakonec dopadne…

Markus

Je to vůbec možné?

V Čechách nežiji už skoro deset let a po delší době znovu začínám sledovat česká média. Jsem velmi ráda, že se více píše o Romech a jejich kultuře. Z odstupu let mi přijde téměř nepochopitelné, jak tak odlišná a zajímavá kultura mohla byt „přinejlepším“ ignorována a potlačovaná českou většinou tak dlouho.

Daniela

VÝROČÍ PODVODU

RESPEKT 29/08

Tajné, nebo ne?

Píšete, že v opoziční smlouvě nešlo ani tak o to, co v ní bylo, „jako spíše o to, co v ní oficiálně nebylo: tedy tajné a ústní dodatky“. Pokud jsou ještě tajné, jak víme, že byly důležité, pokud už tajné nejsou, proč nejsou v textu?

Celkově bych řekl, že v opoziční smlouvě se jednalo o celkem elegantní řešení, jak dospět k většinovému způsobu voleb, což potom padlo pozbytím ústavní většiny. V tehdejší situaci bylo takřka nemožné složit vládu a neporušit nějaký důležitý princip, k čemuž přistupovaly osobní averze. Takže nejvíc se rozčilovali ti, kteří se domnívali, že bez nich to nepůjde, a najednou byli v opozici.

Karel Šebesta


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].