2008-1621-mobr-65R302008n.jpg
2008–1621-mobr-65R302008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1621-vobr-65R302008.jpg
Fotografie: Dnes je dnes. – Autor: Archiv autora • Autor: Respekt

„Rána bych zrušil…“ zpívá v jedné písničce Jarek Nohavica a já s ním i dnes souhlasím. Po několikáté vypínám budík a nezbývá než vstát. Kdyby se mi tak chtělo, jako se nechce.

Tak to jsem já, Pavlína, 23 let, svobodná, bezdětná, terénní pracovnice pro drogově závislé, studentka nástavbového studia, toužící po maturitě. A tohle je můj den.

Díky nacvičeným, léty zautomatizovaným pohybům se vypořádám se snídaní, ranní hygienou a nezbývá než vyrazit na autobus. Po čtyřicetiminutové jízdě mě vítá město mého pracoviště – Vsetín. Pracuju v občanském sdružení Agarta, neziskovce, která pomáhá uživatelům nealkoholových drog či jejich blízkým. Spravujeme dva vzájemně provázané programy: K-centrum a Terénní program.

Denně se potkávám s lidmi, pro které se „svoboda volby“ točí kolem drog: žijí s nimi, opouští je, vrací se k nim anebo mizí neznámo kam, aby se na jejich místě objevili noví – staří, mladí, ženy, muži, děti. Jsou stejní jako vy nebo já, jen mají problém a tím problémem je drogová závislost.

V kanceláři pročítám e-maily na našem stařičkém počítači a pak už je tu desátá hodina a s ní mí dva kolegové. Začínáme. Dnešní ráno máme vyčleněno na administrativu. Vyplnit výkazy, cesťáky a další dokumenty a záznamy. Čas se krátí. Ještě honem do skladu – dezinfekce, vody, stříkačky, jehly, nějaké ty masti na abscesy a trocha kondomů…

200830-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200830-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte