0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Eseje12. 1. 200811 minut

Chléb mladých let

V bedně před dveřmi antikvariátu mezi knihami, co se kolemjdoucím nabízejí zadarmo, jsem zahlédl povědomý titul – Heinrich Böll Chléb mladých let.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Takže nám tím věčným časem vlastně zrušili čas? - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt
Fotografie: Takže nám tím věčným časem vlastně zrušili čas? - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jan Balabán

se narodil v roce 1961 v Šumperku, vyrůstal však v Ostravě. Vystudoval Filozofickou fakultu Palackého univerzity v Olomouci, obor angličtina a čeština. V současné době pracuje jako překladatel. Vydal povídkové knihy Středověk (1995), Boží lano (1998), Prázdniny (1998), Možná že odcházíme (2004), Jsme tady – Příběh v deseti povídkách (2006), romány Černý beran (2000) a Kudy šel anděl (2003, druhé vydání 2005) a scénář komiksu Srdce draka (2001).

V bedně před dveřmi antikvariátu mezi knihami, co se kolemjdoucím nabízejí zadarmo, jsem zahlédl povědomý titul – Heinrich Böll Chléb mladých let. Nemohl jsem tam tu knihu vydanou u nás v letech šedesátých a cenzory vyřazovanou z knihoven v letech sedmdesátých nechat. Povídky, které jsme si kdysi půjčovali jako vzácnost, tu leží jako něco, co už má snad jen cenu papíru, na kterém je to vytištěno, a tahle bedna je poslední šancí před stoupou. S knihou v kapse jsem zamířil do pusté a tiché hospody, kam chodí jen popeláři, sběrači šrotu a nešťastné existence, a několik hodin jsem si četl povídky autora, kterého naši komunisté napřed vydávali, protože podle nich kritizoval západní Německo, a poté zatratili, protože se zastával našich disidentů. Obracel jsem stránky a v tomto postideologickém okamžiku dějin, kdy už dobré knihy nejsou cenzurovány, ale samy padají do beden na odpadky, jsem se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc