Není úplně zvykem děkovat politikům za to, že něco neudělali. Přesto v případě šéfa Strany zelených Martina Bursíka udělejme výjimku. Bursík totiž zaslouží alespoň malý kompliment za to, že před rokem i přes nátlak značné části své partaje nejmenoval na post ministryně školství Olgu Zubovou. Ta se tehdy cítila na bezproblémové převzetí stěžejního vládního postu, a když se jí to nepovedlo, proslula jako poslankyně, která tutéž vládu kvůli svým neprůhledným politickým hrám uvnitř vlastní strany drží pod krkem a hlasuje proti ní.

Spor u zelených je při pohledu na ženy političky vůbec zajímavý. Proti Bursíkovi se s pozoruhodnou nesmiřitelností postavila trojice jeho stranických kolegyň těsně poté, co jednu z nich (Danu Kuchtovou) nepodržel ve vládní funkci a druhou (Zubovou) do téže funkce nepustil. Paradoxně právě zelení horují pro účast žen v politice a jako jediná politická strana mají pro ženy kvóty a dalo by se říct, že teď vidíme výsledek.

Je ale slovo paradoxně na místě? Máme spor Bursíka a jeho protivnic vnímat prizmatem dělení žena-muž? Pokud řekneme, že ne, jsme na dobré cestě, která vede k rovnosti příležitostí v české politice.

Dvakrát ano

České ženy se hlásí o výraznější podíl na řízení společnosti od začátku devadesátých let, i když značně nesměle. Feministická ideologie tu nikdy neměla masovější ohlas. Češi jí nerozumí, na ženské sebevědomí tu muži nejsou zvyklí a roli hraje evidentně…

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2344

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte