2008-1514-mobr-28-robotn.jpg
2008–1514-mobr-28-robotn.jpg • Autor: Respekt

2008-1514-vobr-28-robot.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Titan je skutečně pořízek. Takového „bavoráka“ popadne jednou paží, ve vzduchu ho otočí a pak ho postaví na úplně stejné místo – a přitom se téměř nezachvěje. Přesunovat auta je pro nejsilnějšího robota na světě skutečně hračka. Robot, kterého vyrábí německá strojírenská společnost KUKA, dokáže zvednout až tunový předmět a s vysunutým ramenem je vysoký asi jako žirafa. Využívá se hlavně k přesunům betonových objektů, ocelových odlitků a palet se sklem.

To Partner Robot o výšce 1,4 metru je oproti němu trpaslík – jeho silnou stránkou je však všestrannost, nikoli síla. Tento robot pochází z dílen společnosti Toyota a je humanoidního typu – na rozdíl od Titana není přikován k podlaze, ale dokáže se pohybovat po dvou nohách a jedna z jeho verzí dokonce umí i popoběhnout. Namísto jednoho mohutného ramene má dvě paže zakončené pěti citlivými prsty. S houslemi pod bradou vám docela obstojně zahraje anglickou hymnu. A je natolik obratný, že dokáže ustát i nějaké to pošťouchnutí.

Jakkoli jsou tyto dva stroje odlišné, předka mají společného. Je jím průmyslový robot. První tovární roboti spatřili světlo světa v šedesátých letech 20. století. Tyto první verze přirozeně uměly provádět jen velice jednoduché, monotónní a rutinní úkony, například překládat předměty z jedné výrobní linky na druhou – byli to dříči, otroci, jak je vykreslil Karel Čapek ve své hře R.U…

200828-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200828-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte