Už i Španělé obrátili. Zatímco ještě nedávno v zemi proběhla plošná legalizace půl milionu ekonomických přistěhovalců ze všech koutů světa, dnes Španělé stejné lidi uplácejí, aby odešli. Cizinec s pracovním povolením, ale bez práce teď může ve Španělsku dostat až 10 000 eur, když se svého povolení zase vzdá a dobrovolně odejde tam, odkud přišel. Španělé doufají, že se tak alespoň částečně vyrovnají s hrozbou stoupajícího napětí v situaci, kdy se ekonomika po dlouhých letech růstu propadá do recese a v zemi začíná raketově přibývat nezaměstnaných – jenom letos se na dlažbě ocitlo již 200 000 lidí a to není dobrá zpráva ani pro přistěhovalce.

Španělské peníze na rozloučenou jsou však vlídnější tváří Evropy. Tu druhou nastavuje třeba současná Itálie, kde nejen nedávno proběhly pogromy v táborech rumunských Romů, ale kde nyní Berlusconiho vláda dokonce připravuje zákony, podle nichž se každý, kdo vstoupí na italskou půdu bez potřebných dokumentů, automaticky promění v pachatele závažného trestného činu a bude mu hrozit dlouhý pobyt ve vězení. Úpadkem země otřesení Italové přísná opatření žádají a nic na tom nezmění ani fakt, že o reálnosti uvěznění stovek tisíc nezákonných přistěhovalců pochybuje nahlas i sám Berlusconi.

Právě v takové atmosféře dnešní Evropy přijímal Evropský parlament předminulý týden společnou směrnici „o návratu“, jež stanovuje podmínky, za nichž mohou být nelegální přistěhovalci…

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte