Ani politici čelící těm nejpovážlivějším obviněním z korupce u volebních uren nijak netratí.Zkorumpovaní úředníci se ve střední a východní Evropě snad neměli lépe než dnes. Vstupem do Evropské unie se jim otevřely hluboké studnice veřejných fondů, z nichž se dá snadno krást. Ukazuje se, že instituce pověřené bojem proti korupci jsou v těchto státech bezzubé, odstavené na vedlejší kolej nebo vysoce kontroverzní.

Největší problémy najdeme v Rumunsku a Bulharsku, dvou nejnovějších členech Evropské unie, jejichž zjevná neschopnost (či neochota) zabývat se korupcí ve vysokých patrech státní správy vyvolává stále ostřejší slova z Bruselu. Ale ani ostatní země v regionu se nemají čím chlubit. „Před vstupem do EU byly vlády pod lupou. Teď už není boj proti korupci prioritou,“ říká k tomu Drago Kos, předseda protikorupční organizace GRECO působící při Radě Evropy. „Jaksi se mlčky předpokládalo, že se místní politické elity rychle poevropští,“ říká k tomu Alina Mungiu-Pippidiová, rumunská politoložka žijící v Berlíně.

Strach z hlídacích psů

Slovinsko bylo donedávna pokládáno za vzor dobré veřejné správy. Teď se tamní zákonodárci snaží rozpustit komisi pro prevenci korupce vedenou Dragem Kosem. Údajně se bez ní lze obejít, a navíc je prý příliš drahá. Skutečným důvodem však může být nechuť ke všem „hlídacím psům“ veřejné sféry …

200822-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200822-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte