200821-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/21

Koupit vydání
200820-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 10.–17. 5. 2008 200822-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 24.–31. 5. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka „Hrdinství nelze definovat,“ říká sice v rozhovoru s Terezou Brdečkovou autor slavné knihy Gottland Mariusz Szczygieł (str. 42–45), ale hrdinsky se podle něj zachovala například Helena Vondráčková, když přiznala, že by byla bývala podepsala Antichartu, kdyby za ní tehdy přišli. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne. Anketa: Nechal(a) byste si udělat analýzu DNA, abyste zjistil(a), jestli máte genetické předpoklady k nějakým chorobám? Respekt Pro analýzu DNA bych se rozhodla nebo bych ji doporučila někomu, v jehož rodinné anamnéze se vyskytlo nebezpečné onemocnění typu rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva nebo srdečního infarktu. Průzkum: Vztah ke stranám Respekt Průzkum: Vztah ke stranám, které volíme.
Minulý týden
Minulý týden Marek Švehla Šestasedmdesátiletá česká turistka přežila v Malé Fatře pád z třistametrového svahu. Novým mluvčím prezidenta Václava Klause se stal kamarád premiéra Mirka Topolánka Radim Ochvat. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Zenohyb Jiří Kratochvil Na ulici pojmenované po malíři Jeneweinovi, asi v těch místech, kde dnes stojí penzion U Leopolda, byl po válce jakýs vybombardovaný dům. Nikdo těm ruinám nevěnoval pozornost, až šel jednou kolem pětiletý kluk a právě v té chvíli povylezl zpod dveří lísteček. Stálo na něm: „Pojď dál!“ Pretty Woman Respekt Už bezmála třináct let „šlapu“ jako streetworker ulici a pomáhám klukům i holkám, kteří si na živobytí vydělávají prodejem vlastního těla.
Ve hvězdách
Láska na první výstřel 1934 Petr Třešňák Štěkot automatických zbraní po chvíli utichl a ve fordce rozstřílené jak řešeto se právě zrodil nejromantičtější mýtus amerického podsvětí. Bonnie a Clyde vydechli naposledy.
Eseje
Pošlete klauny Ian Buruma Beppo Grillo patří mezi nejslavnější italské komiky. Zároveň je jedním z nejvlivnějších politických komentátorů v Itálii. Jeho blog zaznamenává denně 160 000 návštěv, a kdyby kandidoval na premiéra (což kvůli své kriminální minulosti nemůže), polovina italských voličů by podle loňského výzkumu veřejného mínění zvažovala, že mu dá hlas. Ruská Charta soukromí Viktor Jerofejev Co dobrého zanechal Putin po osmi letech vlády? Odpověděl bych bez přemýšlení: Rusko za jeho éry dostalo jedinečnou možnost žít svobodným soukromým životem. To neznamená, že to Putin zamýšlel.
Trendy
Čaj, který má méně ohně Karolína Vránková Na jaře se zazelená Petřín, ale také kopce porostlé čajovníkem. A nastane doba pro sběr křehkých, ještě nerozvinutých lístků, porostlých bílými chloupky, které si zaslouží něžné zacházení. Domy z poslední doby Karolína Vránková Architektonická scéna v Česku je vlastně dost nudná. Ateliérů, které mají ambici skutečně tvořit a dělají originální autorskou architekturu s vlastní tváří, je tu několik desítek, v naprosté většině v Praze a Brně. U nich lze předpokládat, že když něco postaví, nebude to špatné a dá se i celkem odhadnout, jaké to bude. Překvapení se objeví jen výjimečně.
Civilizace
Simulace Hana Librová Ministerstvo zemědělství zveřejnilo zprávu, že v České republice přibývá lesů. Přírodymilovné občany to potěšilo. Les vidí jako ztělesnění přírody; má něco z divočiny, do níž člověk nezasahuje. Sázka o klima Martin Uhlíř Nejdůležitější spory kolem změny klimatu se v poslední době týkaly toho, zda lidstvo dokáže dostatečně rychle omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Řekni to své kadeřnici Markéta Pilátová Odejít z domu se Lola odhodlala až poté, když po jednom z manželových výstupů vytočila nově zřízenou bezplatnou linku 012, na kterou ji upozornili právě v jednom kadeřnictví. Jenže happy end se zatím nekoná. Lola dnes žije i s dětmi v útulku pro týrané ženy, a když jde ven, nepustí z ruky mobilní telefon, aby mohla kdykoli přivolat pomoc.
Prvních 15 minut
Od kolotočů do filharmonie Jan Němec Tři roky studoval na kuchaře a číšníka. Dnes však vaří leda s kapelou na pódiu. A partitury servíruje rovnou celému orchestru.
Kultura
Alois Nebel: Řízek roku Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Nudíte se? Kupte si port Jan Gregor Přijde vám váš život k uzoufání nudný? Pokud byste se ocitli ve fiktivním světě nedaleké budoucnosti filmu eXistenZ (1999), lék proti ubíjející rutině všedních dnů by byl nasnadě. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Peklo v Bruggách Jan Gregor Nápad na příběh filmu V Bruggách se Martinu McDonaghovi vylíhl v hlavě při víkendovém výletu do malebného belgického města. Malířka opravdových žen Jan H. Vitvar V kraji to není obvyklé: hned čtyři z šesti posledních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého byly ženy. Soutěž, která hodnotí to nejlepší ze současného výtvarného umění, vysílá v tomto ohledu do Česka důležitou zprávu: alespoň v téhle profesi tu panuje jistá genderová vyrovnanost, kdy vás před odborníky nelimituje, že jste se narodily jako zástupkyně pohlaví nazývaného přezíravým přívlastkem „slabé“. Hvězda v mlze Pavel Klusák Johanssonová před dvěma lety ohlásila plán vydat desku. Další konkrétnější zprávy mohly přinést rozporuplné pocity. Deska písní Toma Waitse – není to sázka na jistotu? Zmatek v lidských hlavách Jaroslav Formánek Hlavní osoba Drábkovy knihy má paměť, své kořeny, jež čas od času svým společníkům manifestuje proudem vzpomínek na dětství a dospívání. Což ale vůbec neplatí o zbývajících protagonistech. Poetický útok na klišé Magdaléna Platzová Stylisticky vyzrálý a myšlenkově velice čerstvý román je především výzvou k pokusu o vymanění se ze zatuhlých a nepříjemně lepkavých vrstev každodenní skutečnosti. Je snahou po úniku do úrovní, kde vane svěží vzduch, kde věci a lidé získávají nová neopotřebovaná jména a s nimi i nevinnost. Novinky Respekt Knižní novinky Vězeň vězni vlkem Michal Frankl V českém překladu konečně vychází objemná třídílná studie H. G. Adlera (1910–1988) věnovaná terezínskému ghettu. S nemalým zpožděním, vždyť její první vydání v němčině se datuje do roku 1955. Démon kolektivní správy Magdaléna Platzová Sedíte jen tak s kamarády. Oheň hoří, kytara drnká. Zpíváte – třeba starého Nohavicu. Najednou to v křoví zapraská a vy sebou trhnete.
Rozhovory
Zajímá mě, co je to být hrdinou Tereza Brdečková Mariusz Szczygieł (42) je polský reportér a spisovatel, který se zaměřuje na provokativní kritiku domácího konzervativismu.
Téma
Příliš těsno v oblacích Tomáš Sachr Jsme v éře masového dobývání nebes, to, co nás v budoucnu čeká, je ale stejně jako evropská obloha stále otevřenější.
Svět
Bolivijský průzkum bojem Markéta Pilátová Evo Morales vyhrál demokratické prezidentské volby před třemi lety s téměř 54 % hlasů, jeho radikálně levicová strana MAS však nezískala nadpoloviční většinu v parlamentu, a tak se mu nedaří prosadit slíbené radikální reformy, zejména přerozdělení půdy velkostatkářů mezi indiánské bezzemky. Souboj lokajů The Economist Připomínalo to návrat krvavé občanské války z let 1975 až 1990: přestřelky v ulicích, únosy, zabíjení, popravy a lidé se slzami v očích přísahající pomstu. Násilnosti posledních dní, jimž padlo za oběť přinejmenším 81 lidí, představují nejvážnější libanonský konflikt od konce války. Nejtěžší volba Jiří Sobota Šance Hillary Clintonové na zisk demokratické kandidatury v letošních volbách jsou o něco větší – jejího rivala může postihnout ještě spousta jiných nepředvídatelných katastrof. Kromě rozmarů vyšších sil už ale bývalé favoritce voleb mnoho nadějí nezbývá.
Ekonomika
Barbaři u trezoru The Economist Od krize na úvěrových trzích loni v srpnu zažily banky devět krušných měsíců. Jejich ztráty a odpisy se vyšplhaly na 335 miliard dolarů a mnohé z jejich nejlepších obchodních činností se rozplynuly.
Česko
Bití podle zákona Jan Brabec Tohle vypadalo na pěkný průšvih. Řeč je o chvilce, kdy na policistu Tomáše Čermáka dolehly dozvuky nešťastné služby, kterou držel 1. května 2006 v centru hlavního města. Za jeden provaz Adam Šůra Za miliardy z evropských fondů má v Česku vyrůst několik výzkumných center, která vědcům dají šanci bádat na evropské úrovni. Už během prázdnin by Evropská komise mohla schválit model, podle kterého se peníze rozdělí. A právě teď se o ně mezi vědeckými týmy rozbíhá soutěž. Přinášíme, co tu chybělo Tomáš Brolík Fenomén kněžích – cizinců, kteří do ateistických Čech začali přicházet záhy po revoluci. Moskvan v Praze Vladimir Vedrashko Pražané se kolem sebe dívají jen málokdy. Na rozdíl od nás cizinců. Díváš se do dálky – vidíš Hrad. Díváš se vzhůru – vidíš Vyšehrad, skály. Díváš se na Vltavu – vidíš labuť, která pomalu vzlétá z vln. Vláda v pasti justiční mafie Ondřej Kundra, Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný Až dosud se tomu na vládě říkalo „pouhé spekulace médií“, teď už to nepůjde. Ostravská krajská žalobkyně Zlatuše Andělová řekla u soudního výslechu, že se špičky zdejší justice a poradce Úřadu vlády ČR pokoušeli zastavit vyšetřování případu vicepremiéra Jiřího Čunka podezřelého z braní úplatků.
K věci
Evropa nemá plán B Silvie Lauder Hlasy z bruselských kuloárů obvykle říkají, že obavy z výsledku schvalování Lisabonské smlouvy panují u dvou zemí – u České republiky a Irska.
Dopisy
Dopisy Respekt Článek lékařky Heleny Máslové „Znovu spolu – proč nesmí novorozenec v Česku strávit své první okamžiky na mateřském břiše“ mne nadchl, obohatil, inspiroval k některým otázkám.
Blogy
Diskuse s ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem Respekt On-line rozhovor s Vlastimilem Ježkem. Třikrát a dost. Mně to stačí Kateřina Sidonová Kamarádka říkala, že se u nás začíná šířit antisemitismus. Že jsou toho plná média. Antisemitismus v Čechách? To je nějaká blbost.
Na pozvání
Kde hledat pravidla Jan Hartl Asi byste uhodli, jak by odpověděla většina lidí, kdybyste po nich chtěli, aby stručně, jedním nebo několika vlastními slovy charakterizovali současnou situaci v naší zemi: „Prostě bordel.“ Statečnost, úcta, patos a kapitulanti Luboš Dobrovský Vojáci předválečného Československa, byť doma z armádního svazku propuštění, neváhali a šli bojovat. Bojovali a umírali ve Francii, v Anglii, u Tobrúku, na Dukle. Nebáli se smrti ani patosu, který slyšíme ve slovech vlast a povinnost. Těm, kteří přežili, se po dlouhá desetiletí nedostalo patřičné úcty.
Komentáře
Komunistické nic Erik Tabery Jen výjimečně se novináři stane, že nemusí čekat na výsledek volebního sjezdu nějaké strany a přece ví, co se stane. Nic. I kdyby si o víkendu komunisté zvolili kohokoli ze svých řad do čela partaje, nepřinese to změnu, tím méně revoluci. V Praze dráž než v New Yorku Marek Švehla Když nedávno začala společnost Sazka prodávat vstupenky na utkání kanadsko-americké Národní hokejové ligy, které se má na podzim mimořádně uskutečnit v Praze, nejlevnější z nich stál skoro dva tisíce korun. Srbský paradox Jacques Rupnik Srbské volby přinesly až překvapivě razantní vítězství umírněné Demokratické strany prezidenta Borise Tadiće. Vláda u soudu Erik Tabery Česko zažívá zřejmě jedno z nejdůležitějších soudních přelíčení v novodobé historii. Přitom by se mohlo zdát, že žaloba několika státních zástupců, soudce a lobbisty na Marii Benešovou, protože se cítí dotčeni označením „justiční mafie“, je jen dalším nevýznamným představením.
Vaše otázky
Jaké jsou změny u daně z nemovitostí? Respekt K jakým změnám došlo v poslední době u daní z převodu nemovitostí a u dědické daně? Komu tyto změny prospívají a jak to ovlivní příjmy státního rozpočtu?
Z kraje
Půjčte mi na nájem Kateřina Čopjaková Řídit v tuzemsku malou neziskovku nebývá zrovna procházka růžovým parkem. Peněz není nazbyt nikdy, ale letošní jaro bylo opravdu krušné. K běžným starostem se totiž na dlouhé týdny přidružil regulérní existenční stres. Granty ministerstva práce a sociálních věcí se opozdily o několik měsíců.
Krátce
Respekt Despekt Respekt Tým Michala Brandejse vyvinul novou past na zloděje. Přesněji na zloděje myšlenek: systém, který vytvořili na Masarykově univerzitě v Brně, dokáže zjistit, jestli student při psaní diplomové práce neopisoval. Krátce Respekt Jako „zbytečný, kontraproduktivní a nekvalitní“ vetoval prezident Václav Klaus antidiskriminační zákon, přijatý Poslaneckou sněmovnou i Senátem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte