Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Vláda u soudu

Česko zažívá zřejmě jedno z nejdůležitějších soudních přelíčení v novodobé historii. Přitom by se mohlo zdát, že žaloba několika státních zástupců, soudce a lobbisty na Marii Benešovou, protože se cítí dotčeni označením „justiční mafie“, je jen dalším nevýznamným představením.

Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Česko zažívá zřejmě jedno z nejdůležitějších soudních přelíčení v novodobé historii. Přitom by se mohlo zdát, že žaloba několika státních zástupců, soudce a lobbisty na Marii Benešovou, protože se cítí dotčeni označením „justiční mafie“, je jen dalším nevýznamným představením. Ve skutečnosti však u soudu de facto sedí zdejší politická scéna a justice. Řeší se totiž podstata demokratické společnosti, totiž jestli se moc výkonná drží mimo moc soudní. A první zprávy ze soudní síně jsou více než znepokojivé.

Jak je to s mafií

Po dlouhé době je možné Jiřímu Čunkovi „poděkovat“. Nebýt jeho, neřešil by se před našima očima, a navíc tak otevřeně, stav zdejší justice, její nezávislost a vztah k politice. Z vlastně banální korupční kauzičky ve Vsetíně, o které stále nevíme, jestli se odehrála, nebo ne, se vyklubal velký případ. Jak vznikl? Bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, dnes političce ČSSD, se nelíbilo ukončení vyšetřování kauz Jiřího Čunka a oznámila veřejnosti, že za tím stojí „justiční mafie“. Možná příkrá slova, ale nepochybně vystihla pocity velké části veřejnosti.

Tímto označením se nicméně cítili uraženi nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, bývalý ministr spravedlnosti a dnes muž pro všechno Pavel Němec a další čtyři státní zástupci. Vytáhli tedy zbraň, kterou v Česku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].