200822-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/22

Koupit vydání
200821-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 17.–24. 5. 2008 200823-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 30. 5. – 6. 6. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Z nejistoty, v níž se svět v posledních letech potácí, se klubou první pokusy o definici naší budoucnosti. Anketa Respekt Podle studie francouzských vědců už bylo limitů lidských možností ve většině sportů dosaženo. Jejich další překračování je možné jen za cenu sebezničení nebo dopingu. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum Respekt Průzkum spokojenosti občanů České republiky s členství v Evropské unii.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po slunečných dnech přišly deště. Zvedly se hladiny řek. Vítězstvím nejvyšší nabídky 1,7 miliardy korun podané společností Sekyra Group skončil v Praze boj developerů o Rohanský ostrov. Vláda uznala Kosovo. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel.
Jeden den v životě
Jakobýnismus Jaroslav Formánek Jde o novou jazykovou úchylku, tendenci, módu, kterými současná mluvená čeština překypuje. Tedy alespoň v Praze. Jak je tomu v jiných městech či regionech, jakoby nevím. Den s krajany Ivo Dokoupil Dáš si slivovici?“ budí mě Franta jako obvykle. Spím u něj na voňavém seně v krajanské vesnici Svatá Helena v rumunském Banátu.
Ve hvězdách
1953: Zlodějina století Petr Třešňák První červnové ráno roku 1953 se Češi a Slováci probudili chudší o 105 miliard. Dlouho chystaná a pečlivě utajovaná měnová reforma, kterou chtěl komunistický režim vyspravit pokulhávající hospodářství, okradla statisíce lidí o celoživotní úspory.
Eseje
Bůh trýzně? Peter Singer Žijeme ve světě stvořeném Bohem všemohoucím, vševědoucím a veskrze dobrým? Křesťané se domnívají, že ano. Přesto se každý den střetáváme s pádným důvodem k pochybnosti: ve světě existuje obrovské množství bolesti a utrpení. Pohled z klece Cord Riechelmann Uplatněním „rozumného důvodu“ vznikla šedá právní zóna, která nabízí rychlý závěr: špatné zacházení se zvířaty je problémem vědy a komerce. Nicméně ze soudních žalob vyplývá zdánlivý paradox, že naprostá většina případů týrání zvířat se týká soukromých domácností.
Trendy
Arganový olej a jiné Karolína Vránková První obrázek ukazuje strom v suché krajině, mrštně po něm lezou jakési africké kozy. Na druhém je kelímek se superdesignem a nápisem ar457. Je to krém, kterým si potírají dekolt stárnoucí i nestárnoucí celebrity od Paříže po Berlín. Zážitek pro zažívání Karolína Vránková Kurz makrobiotiky je možná trochu výstřední, ovšem pan Beránek má makrobiotické zásady pod kůží, ví, jak se co vaří a proč, kde se dají koupit suroviny a na co je třeba dát si pozor. Právě za tím se chodí do kurzů vaření, protože dnes už nejde jen o to naplnit žaludek.
Civilizace
Popis tmy Václav Cílek Přicházím učit o něco dřív. Kolegyně právě končí svoji přednášku. Máme pár chvil, abychom si vyměnili poznatky o životě. Sex, Mao a barikády Tomáš Lindner Příslušníci generace, která chtěla žít v komunách, užívat si nevázaného sexu, marihuany a pomocí rudé knížky Mao Ce-tunga změnit svět, nakonec obvykle vstoupili do oficiální politiky, získali prestižní posty na univerzitách, stali se velmi úspěšnými podnikateli. Někdejší rebelové dnes většinou patří k nejlépe placené a nejvzdělanější sociální vrstvě. Nazí a pod dozorem Ivan Dvorský Na bdělé objektivy kamer, které nás neúnavně pozorují na místech, jež pokládáme za veřejná, jsme si již zvykli. Proti nepřetržitému monitorování obchodů, křižovatek, dálnic, nádraží, letišť, bank, úřadů a dalších míst zaznívají jen ojedinělé protesty. Smířlivý postoj k „oku velkého bratra“ pramení mimo jiné z toho, že si lidé neuvědomují, co technika dovede už teď a co umožní v nejbližší době.
Prvních 15 minut
Konkurz pro mravence Jan H. Vitvar Opravdu to tak funguje? Tahle otázka se člověku při rozhovoru s Vilémem Novákem (1981) vnucuje častokrát. Student ateliéru multimédií brněnské FaVU se nyní na pražské AVU se svými spolužáky představuje v kolektivní expozici Vrabci byli odvezeni na záchrannou planetu.
Kultura
Nevykej mi a drž Silvie Lauder Názory a postoje ekonoma Dolejše to v domovské partaji prohrávají na celé čáře. Přesto se jejich osamělý nositel vytrvale drží na nejvyšších příčkách stranické hierarchie. Kdyby nešlo o ateistické komunisty, mohlo by se tomu říkat zázrak. Takhle za tím musí být něco jiného.
Rozhovory
Evropu čeká nepříjemné probuzení Anneke Hudalla Johannes Varwick (40) dnes patří k žádaným německým expertům na politiku mezinárodních organizací. Profesuru získal už v pětatřiceti letech, prošel stáží na ministerstvu zahraničí USA a jeho nejnovější kniha „NATO – od obranného spojenectví ke světovému četnictví?“ by se brzy mohla stát povinnou četbou na německých univerzitách.
Téma
Jak svítit a topit zadarmo Petr Třešňák, Ondřej Kundra S pomocí moderních technologií dnes energetická „úspornost“ znamená žít levněji, příjemněji, nezávisleji a přitom v relativním luxusu. Stačí jen trochu přemýšlet.
Svět
Jsme v Evropě, hostina začíná The Economist Zkorumpovaní úředníci se ve střední a východní Evropě snad neměli lépe než dnes. Vstupem do Evropské unie se jim otevřely hluboké studnice veřejných fondů, z nichž se dá snadno krást. Obléhání Barmy Karel Vrána Počátkem května smetla bouře a následná přívalová vlna pobřežní pás na jihu Barmy. Katastrofa si vyžádala desítky tisíc lidských životů a další statisíce lidí rázem uvrhla do stavu akutní nouze. Světová veřejnost nabídla obratem humanitární pomoc, barmská vojenská vláda však odmítla zemi cizincům otevřít. Rumuni v italských plamenech Markéta Pilátová, Jiří Sobota V Neapoli se smetí nevynáší do popelnic. Nemá to cenu, radnice odpadky stejně už celé měsíce nevyváží a smrduté hromady se volně vrší po celém městě.
Ekonomika
Tam u nás na serverové farmě The Economist Datová centra jsou zásadní téměř pro každé průmyslové odvětví a mají dnes životní význam pro chod společnosti stejně jako třeba elektrárny. V poslední době se centra objevují na nečekaných místech: ve starých raketových bunkrech, v bývalých nákupních střediscích – a dokonce na Islandu.
Úspěch
Klasik a diplomka Kateřina Čopjaková Na první pohled to vypadá jako akce ekonomického sebevraha. Básnické sbírky neznámých autorů, začátečnické prózy, klasická česká literatura, učebnice, skripta nebo sborníky z vědeckých konferencí – nabídka internetového nakladatelství knihovnička.cz představuje na přesyceném trhu mírně řečeno nejistou perspektivu.
K věci
Vždyť my nemůžeme ani mluvit Jaroslav Spurný Kontrola kamerových systémů je nutná. Třeba jen kvůli tomu, že tajné služby mají pořád síť hotelů, které nějakým způsobem sledují své hosty, a vypadá to, že tajné služby se k těm nahrávkám dostávaly bez problémů, dokonce mimo rámec zákona.
Česko
Zítra se bude kouřit všude Ondřej Kundra Je to hodně ostrá otočka. Pár dní před začátkem parlamentního souboje o to, zda i Česko zavede protikuřácký zákon a dá nám všem v souladu s evropským trendem šanci vdechovat v restauracích čistý vzduch, to vypadá na jízdu úplně opačným směrem. Na vysoké s Liškou Adam Šůra Česko má za sebou první zásadní debatu o budoucnosti vysokého školství. Na Vysoké škole ekonomické zasedl za katedru ministr školství Ondřej Liška se svým týmem, aby před studenty obhájil svoje reformní plány. Hory Silja Schultheis Jsme už třetí týden v Jizerských horách. Původně jsme sem přijeli jenom na víkend, ale tak se nám tu zalíbilo, že jsme si pobyt už několikrát prodloužili. Bodnutí Kateřina Čopjaková Po strážnících dorazili policejní psovodi a sanitka. Jakub mezitím ztratil téměř tři litry krve. Dodnes je na bílé štěrkové cestě rozeznatelná rudohnědá skvrna, o jejímž původu nemohou mít kolem procházející pejskaři ani tušení. Televize budoucnosti je tu Tomáš Sachr Televize je v Česku s přehledem nejsilnější médium, průměrný člověk ji tu sleduje přibližně tři a čtvrt hodiny denně. Nová technologie má přitom jeho televizní gauč převrátit vzhůru nohama.
Blogy
Martin Uhlíř o psaní i vědě Martin Uhlíř Vnímáte výzkumy současné vědy jako snahu vymanit se ze sevření přírodních zákonů a vytvořit si jiné, nebo jako snahu je pochopit a v podstatě se k přírodě vrátit? Plat učitelky: padesát tisíc korun Zdeněk Fekar Padesát tisíc měsíčně. Je to hodně, nebo málo? A zaslouží si vůbec někdo z učitelů tak nehorázně vysoký plat? Ano. I ne. Padesátitisícový plat si učitelé rozhodně nezaslouží. Je to totiž hodně. I málo.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů
Na pozvání
Nemuset nic dělat, na nic myslet Pavel Kosatík Noviny píšou o tom, že redaktoři jednoho deníku, převlečení do bílých plášťů a vydávající se za doktory, vnikli na oddělení několika pražských nemocnic, aniž se jim v tom kdo pokusil zabránit. Rozevřely se jim, jen díky jejich bílým plášťům. Pyšná a bezohledná Praha Ivo Mathé Po 18 letech od ustanovení demokratických poměrů nemá Praha vnitřní ani vnější dopravní okruh. Od absence těchto zcela základních perimetrů se pak odvíjejí takřka všechny problémy ovlivňující tragický každodenní stav, čerstvě a obzvlášť zle třeba na Letné.
Komentáře
Trapná návštěva Tomáš Lindner Dokud tibetský mnich zůstával doma ve svém indickém exilu, bylo pro evropské politiky snadné nazývat ho mírumilovným, moudrým a velkým vůdcem svého utlačovaného lidu. Jakmile se teď rozhodl přicestovat do Evropy, vzletnou rétoriku najednou vystřídala trapnost evropské diplomacie. Klaus, Rath a odboráři Erik Tabery Český prezident není všemocný. Tuto zdánlivě banální informaci by měli zachytit na Pražském hradě. Nejvyšší správní soud totiž potvrdil rozsudek jiného soudu, že rozhodnutí Václava Klause nejmenovat soudcem premianta ročníku Petra Langra nemá oporu v zákonech. Mraky nad Pobaltím Luděk Niedermayer Poslední nepříznivé zprávy o vývoji naší ekonomiky zaskočily analytiky i novináře. Stojíme asi na počátku diskuse o tom, jak moc zpomalí naše ekonomika – a v duchu našich tradic i obviňování, kdo za to může. Ucpat díru v nádrži Petr Třešňák Loni na podzim premiér Mirek Topolánek pověřil šéfa Akademie věd ČR Václava Pačese, aby sestavil tým expertů a společně připravili doporučení, kudy by se měla česká energetika v budoucnu ubírat.
Vaše otázky
Nabízí nějaká banka účty šité na míru důchodcům? Respekt Někteří stárnoucí lidé šetří „na stará kolena“ – nejvýhodnější je „důchodové spoření“ nebo „stavební spoření“, existují různé pojistky... Najednou ale přijde čas, kdy už jsem starý a potřebuji své úspory využívat.
Z kraje
Revolucionáři Renate Zoeller Začalo to nevinně plánem na přebudování jedné silnice. Zlínský magistrát se před časem rozhodl rozšířit rušný silniční tah z města ke slovenským hranicím a věc si žádala skoupit pozemky kolem cesty.
Krátce
Respekt Despekt Respekt Romský rapper Gipsy obohatil český jazyk o přiléhavý novotvar a tuzemský hip hop o další občansky angažovaný text, které místní hiphopová scéna výrazně postrádá. Krátce Respekt Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se nakonec s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) nesloučí, rozhodl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte