0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika24. 5. 200810 minut

Nevykej mi a drž

Názory a postoje ekonoma Dolejše to v domovské partaji prohrávají na celé čáře. Přesto se jejich osamělý nositel vytrvale drží na nejvyšších příčkách stranické hierarchie. Kdyby nešlo o ateistické komunisty, mohlo by se tomu říkat zázrak. Takhle za tím musí být něco jiného.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Průkazku „hodného hocha“ komunistů nosí Jiří Dolejš v kapse už dlouho. Reformista, modernista, dokonce liberál – tak o pozoruhodně ostříhaném místopředsedovi KSČM pravidelně referují všemožná zdejší média. Mezi „revolučně“ sekernickými představiteli současné KSČM se zdá být se svou vstřícností nápadně sám. A není to jen zdání: i debata na právě skončeném sjezdu komunistů ukázala, že názory a postoje ekonoma Dolejše to v domovské partaji prohrávají na celé čáře. Přesto se jejich osamělý nositel vytrvale drží na nejvyšších příčkách stranické hierarchie. Kdyby nešlo o ateistické komunisty, mohlo by se tomu říkat zázrak. Takhle za tím musí být něco jiného.

Růžové hry

K odhalení, že Jiří Dolejš mezi komunisty opravdu dost vyčnívá, člověk nepotřebuje zvláštní pozorovací talent. Stačilo třeba přijít s otevřeným očima na květnový sjezd KSČM v Hradci Králové. Jakmile se tam Dolejš někde ukázal, byl rozdíl viditelný okamžitě. „Vykat mně nemusíš, soudruhu Dolejši, tady jsme u komunistů,“ reagoval například dotčeně na jeho zdvořilé vybídnutí k debatě třebíčský komunista Karel Tvrdý. Jako jediný z bezmála tří stovek delegátů měl Jiří Dolejš potřebu se vymezit vůči mladým „komsomolcům“ – členům extremistického, ministerstvem vnitra zakázaného Komunistického svazu mládeže. Tito mládenci…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc