200823-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/23

Koupit vydání
200822-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 24.–31. 5. 2008 200824-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 7.–14. 6. 2008
Editorial
Anketa: Zletilý syn ministra Římana zranil nožem spolužáka, který ho žádal, aby se ztišil. Jde o privátní, nebo veřejnou věc? Ondřej Nezbeda Případ by samozřejmě nabral jiné obrátky, kdyby se ministr pokusil vyšetřování svého syna nějak ovlivnit. Nic takového ale není známo. Průzkum Respekt Průzkum: Povědomí o Lisabonské smlouvě. Editorial Martin M. Šimečka V Česku organizovaný zločin sahal (a možná dodnes sahá) do nejvyšších pater politiky, si však zaslouží mimořádnou pozornost. Spis s příznačným názvem Krakatice založil koncem devadesátých let bývalý šéf protikorupční policejní jednotky Evžen Šírek. Příštích 7 dní Respekt V úterý 3. června proběhnou poslední americké demokratické primárky ve státech Montana a Jižní Dakota. Mnozí superdelegáti dávají také najevo, že tento týden veřejně oznámí svou podporu Hillary Clintonové nebo Baracku Obamovi.
Kultura
Novinky Respekt Ruská revoluce v roce 1917 změnila politickou, hospodářskou i kulturní situaci v mnoha zemích. Filozofická fakulta MU v Brně uspořádala roku 2007 konferenci a její příspěvky byly shrnuty do této knihy. Nešika u moře Jan Gregor Tatiho přínos filmové historii je hlavně v jeho originální filmové řeči. Rozvolnil strukturu vyprávění – Prázdniny pana Hulota jsou spíše sérií nenavazujících scén než lineárním příběhem –, a ukázal tak cestu francouzské nové vlně. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Rodačka z Istanbulu Renée Levi (1960) vyrůstala a žije v Basileji. Vyjadřuje se především pomocí sprejů, kterými vytváří podmanivé prostorové obrazy zářící fluorescentními barvami. Hudba Pavel Klusák Americké duo vynalézavých, manuálně zručných a společensky kritických elektroniků se tentokrát soustředí výhradně na starožitné analogové syntezátory. Naživo je přivezou do pražské Archy, kde vystoupí v rámci Festivalu Stimul. Alois Nebel: Vojna není kojná Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Soud nad Bohem Jan Němec Elie Wiesel napsal hru Šamhorodský proces. V české premiéře ji uvedlo brněnské Divadlo U stolu, známé a výjimečné nekompromisně existenciálním repertoárem. Dlouhý poločas rozpadu Tereza Brdečková Režisér oslovil Karla Cudlína, aby v Balutech fotografoval. A ukázalo se, že Cudlín byl v Balutech fotit už několikrát a nepochopitelně se se Štinglovým štábem míjel. Výsledkem spolupráce Štingl–Janek–Janková–Cudlín je unikátní audiovizuální projekt nazvaný Ghetto jménem Baluty. Zápotocký měl sloní uši Jan H. Vitvar Malíř Tomáš Císařovský (1962) se raději obrací do minulosti. Není to ovšem žádný staromilec. Své historické výjevy sice označuje za „prodestilovanou realitu“, ale při destilování ze skutečnosti neodstraňuje tíživé vzpomínky, aby je nahradil shovívavým sentimentem. Spíš naopak. Krtci na denním světle Tomáš Weiss Antologie jsou vždycky příležitostí představit málo známé nebo neznámé tváře. Aby ale v českých zemích vznikla antologie francouzských básníků, kteří jsou i ve Francii neznámí, to je něco mimořádného. Jezuita objevuje Moskvu Viktor Šlajchrt Davidova zpráva zaujme už svým věcným, překvapivě moderním stylem. Drogy a porno to nezachrání Marta Ljubková Stojí zato podívat se na to, co mají knihy, které najednou a pod společným reklamním sloganem „nová česká próza“ vydalo nakladatelství Argo, společného. A že něco společného mají, je jasné hned po několika stránkách. Česká hudba vlastním nákladem Pavel Klusák Jak může v takovém čase postupovat muzikant, který chce nabídnout posluchačům novou nahrávku? Mnozí si ji prostě vydají sami: ať už přes internet jako popoví Ohm Square nebo na půvabně anachronickém vinylu jako laureáti letošní ceny Anděl Birds Build Nests Underground.
Civilizace
V době auditů Pavel Jungwirth Ještě nikdy nebylo tak jednoduché změřit kvalitu vědce jako dnes. Město jako vyprahlý terč Kateřina Kadlecová Dnešní západní svět zajímá ekonomická krize v USA, cena ropy a problematika biopaliv. Voda počká – byla tu dřív, bude tu i dál. Obyvatelé Asie už dávno vědí, že to není tak jednoduché. Dítě s cizím mužem Iva Skochová Dárcovství spermatu a vajíček je u nás sice oficiálně bezplatné, ale každé pracoviště asistované reprodukce poskytuje dárcům „náhradu ušlého zisku“, takže v praxi je dárcovství vnímáno jako příležitost k výdělku.
Trendy
Nejkrásnější bobeček Petra Hůlová Tak a je tu s námi. Kluk jako buk a brzy mu budou dva týdny. O porodu jsem si předem leccos přečetla. Lýkovky s příběhem Markéta Pilátová V nějaké moudré knize o špatnostech konzumního způsobu života jsem kdysi četla, že méně špatné je, když člověk konzumuje zboží „s příběhem“. Svislé dědictví Karolína Vránková S komíny je to jako s většinou průmyslového dědictví, o jehož hodnotě se společnost teprve musí dohodnout. Možná je to ještě komplikovanější než se samotnými továrnami: ty mohou projít proměnou v něco užitečného. Komíny svůj účel často ztratily a zůstávají tu jako pouhé památníky, navíc ještě drahé na údržbu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na severu Marsu přistála americká sonda Phoenix a začala zde pod povrchem hledat vodu pro příští pilotované lety s lidskou posádkou. Premiér Mirek Topolánek odjel na dovolenou do Itálie. Připravujeme Respekt Politická píseň se vrací na scénu. Na koho dnes míří? Na Čunka, Richtera a Čínu.
Komentáře
Z vlastní kapsy Erik Tabery Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že Evropským demokratům náleží 15 milionů korun, a navíc ještě odškodnění v hodnotě 780 tisíc korun. Proč? Návrat Francie Jaroslav Formánek Zásadní zvrat ve francouzské politice vůči střední a východní Evropě potvrdil i nedávný pobyt ministra zahraničí Bernarda Kouchnera v Praze. Chapadla Krakatice Jaroslav Spurný Jméno Krakatice se pomalu začíná vrývat do paměti české veřejnosti. ODS ztrácí nervy Erik Tabery Představitelé ODS by si měli v kalendáři poslední týdny pečlivě založit stužkou (klidně modré barvy), aby se jim později snáze hledalo, kdy že to začal konec jejich nadvlády nad Prahou. Smrtící polibek od profesorky Anneke Hudalla V porovnání třeba s českým prezidentem je totiž role německé hlavy státu natolik omezená, že jméno aktuálního „náčelníka“ všech Němců znají v zahraničí jenom opravdoví „političtí narkomani“. Skutečnost, ze se v květnu příštího roku bude volit nový německý prezident, tedy žádný důvod k vzrušení vlastně nepředstavuje. Odsouzeni škrtat Marek Švehla Minulou středu rozhodoval Ústavní soud o zachování jedné z mála trhlin, kterou do hráze poněkud staromódně socialistické koncepce českého státu navrtal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek svými poplatky za lékařské ošetření.
Z kraje
Na tohle se kouknu Kateřina Čopjaková Získat přehled o majetkových poměrech politiků je v Česku ještě pořád složité. Ne, už tak v Nové Pace, kde se starosta se svými radními rozhodl jít cestou zveřejnění „bez podmínek“.
Jeden den v životě
Zkouška dospělosti Respekt Na našem gymplu skončil maturitní týden. Je pátek ráno a přede mnou slavnostní předávání maturitních vysvědčení.
Ve hvězdách
Anděl z pralesa 1931 Petr Třešňák Slova, která z Evangelia svatého Matouše přečetla útlá bělovlasá žena dvěma mužům s revolvery v rukou, byla její poslední. Podle svědků oba nájemní pistolníci chvíli přemýšleli a pak spustili palbu. Řádová sestra Dorothy Stangová zemřela tak, jak očekávala.
Eseje
Vzdělání a peníze Timothy Garton Ash Za touhou Oxfordu hrát první ligu v příjmech v americkém stylu se skrývá vážnější otázka: obstojí evropské univerzity, kolébky moderního vzdělávání, v konkurenci světové výzkumné špičky i za deset let? Slabiny moci Francis Fukuyama Problém Číny většinou vidíme v tom, že je to komunistická diktatura, v níž centralistický stát ignoruje práva občanů.
Prvních 15 minut
Trudný život jaka Jan Gregor Dělá videoart, kreslí komiksy, tancuje, experimentuje se zvukem. Chcete-li dostat Kláru Doležálkovou (1985) do rozpaků, zeptejte se jí, čím se cítí být nejvíc.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt O talár přišel minulý týden mladoboleslavský soudce Pavel Nagy, který si loni vymyslel soudní líčení, k němuž vůbec nedošlo.
Vaše otázky
Vaše otázky Respekt Mám dotaz týkající se státního svátku a jeho proplácení u zaměstnanců nepřetržitého provozu.
Na pozvání
Katyň v. Chatyň Igor Lukeš Každý národ má své historické martyrium. Odcházení Zdenek Slouka Osmnáctiletá Monika a dvacetiletý Jakub, studenti, myslící lidé, oznámili svým rodinám, že se jim nelíbí svět, který je obklopuje, a že jej tedy opouštějí.
Svět
Otevřít, nebo zavřít Peter Javůrek Slovenská zkušenost ukazuje, co může v budoucnu hrozit i českému Ústavu pro studium totalitních režimů, který současná česká opozice odmítá. Maják na poušti Jiří Sobota Velká Británie má za sebou další ošklivý víkend. Pět výrostků ve věku od dvanácti do patnácti let umlátilo k smrti sedmnáctiletého Amara Aslama. Osmnáctiletý Robert Knox, představitel jedné z vedlejších rolí v novém díle Harryho Pottera, byl ubodán v hospodské rvačce. Čínské pohyby Tomáš Lindner Profily celebrit na internetové sociální síti Facebook obvykle zakládají oddaní fanoušci herců, zpěvaček či fotbalistů.
Úspěch
Chuť Balkánu Jiří Štefek Vedran a jeho otec otevřeli pod jménem Mon Ami na pražském Žižkově vlastní restauraci, zaměřenou na balkánské speciality.
Ekonomika
Pořád drahý roaming Renate Zoeller K mrzutosti paní Redingové se špičky telekomunikační branže tvrdohlavě vzpírají požadavkům jejího komisariátu. Jde především o příkaz přizpůsobit ceny za celoevropské služby skutečným výdajům a zavést férovou a „transparentní“ cenovou politiku. Dr. Doul by se divil Ondřej Kundra Šéfové zdravotnictví vyhlásili přísnou finanční reformu a vedou tvrdý boj o peníze za každou návštěvu u lékaře. Proč je nezajímá miliarda, na kterou lze dosáhnout tak snadno a bez nákladů pro pacienty?
K věci
Potřebujeme víc křiku Tomáš Pavlíček Když Čech vyjede na silnici, má dvakrát větší šanci, že nepřežije, než Švéd nebo Nor. Navzdory „evropskému“ bodovému systému trestů, potvrzují poslední statistiky zabitých na zdejších cestách, že se tenhle problém nedaří zkrotit.
Česko
Pro a proti znovu Benjamin Bebee Velké pozornosti se nyní těší odpůrci amerického radaru v České republice. Když se tygři zlobí a nikomu to nevadí Silvie Lauder Na ostatní vojáky se dívají s nepřehlédnutelnou dávkou shovívavosti jako na „zelené“. Za jeden provaz Tomáš Sachr Bude to opravdu velký humbuk. Alespoň na zdejší poměry – za tři týdny se na hodinu zastaví většina veřejné dopravy včetně pražského metra, na celý den se zavřou ordinace lékařů a chvíli předtím i školní třídy. Demonstrace předcházející největší odborářské akci posledních let jsou v plném proudu už teď. Dědictví mafiána Mrázka Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Nežijeme v totalitní zemi a operativní policejní tým pracuje pod dohledem policejních šéfů i státních zástupců. Dokonce i důstojníci BIS, kteří s policejním týmem Kruh spolupracovali, podávali hlášení šéfům a některé informace z Krakatice týkající se Národního bezpečnostního úřadu se dostaly na pořad jednání poslaneckého výboru, který se na jejich podkladě zabýval možnou korupcí špiček NBÚ.
Rozhovory
Diskuse s Vladimírem Dlouhým Respekt Z dosavadních veřejných prezentací Pačesovy komise, jejímž jste členem, vyplývá, že velký důraz je kladen na zabezpečení výroby tepla. Více než třetina vyrobeného tepla pochází z hnědého uhlí, jehož těžba je však blokovaná územními těžebními limity. Afričanky to vidí jinak Tomáš Lindner Chtěl jsem napsat knihu, ve které vyprávění Evropana a lidí z jiných kultur mají stejnou váhu.
Dopisy
Dopisy Respekt Jan Hartl jako jeden z prvních poukázal na paradoxní postoje naší veřejnosti.
Téma
Čtyři roky poté The Economist Ve svém nejnovějším vydání analyzuje schopnost nových zemí chopit se svých šancí. Vybrali jsme pro vás dva texty (o Slovensku a o Polsku), jejichž tématem jsou globalizace a evropské fondy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte