200824-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/24

Koupit vydání
200823-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 30. 5. – 6. 6. 2008 200825-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 14.–21. 6. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Můžeme říct, že premiér Mirek Topolánek ztrácí soudnost, jak to máme v podtitulu na obálce tohoto vydání, ale přesnější by bylo napsat, že pana premiéra postihla „ztráta skutečnosti“ (tento pojem používala s oblibou Hannah Arendtová, můj otec dal zase tato slova do titulu jedné své knížky). Anketa Respekt Anketa na téma stoupajících cen pohonných hmot. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum Respekt Průzkum: Neústupný pocit chudoby
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Zdražením plynu, elektřiny, uhlí a nafty vtrhla do Česka doba drahých energií. Po tropických dnech přišly deště. Tuzemští chovatelé krav se připojili ke svým německým kolegům a na protest proti nízkým výkupním cenám začali hromadně vylévat nadojené mléko. Připravujeme Respekt Vznikající zeď na hranicích s Palestinci vnímají Izraelci jako bezpečnostní opatření. Palestinci v ní naopak vidí způsob, jak ilegálně zabrat co nejvíce jejich území. Více v reportáži ze Západního břehu Jordánu.
Jeden den v životě
Královské kotvy Markéta Pilátová V obrovském Buenos Aires jsou dvě titěrná království. Vklouznu do nich a hned se cítím v roli poddané jako ryba ve vodě. Když přijdu do thajského bufetu, ze strachu bych si nejraději sundala boty a po špičkách, tichounce jako myška si nabrala jídlo do plastikové misky. Radost u zdi Respekt Je brzká neděle. Sousedi se vracejí z ranní mše a já se pomalu chystám ven. Vycházím z bytu, v ruce aku šroubovák a pod paží tři svoje obrazy.
Ve hvězdách
Chutný recept, jak přežít válku Petr Třešňák Geniálně jednoduchých vynálezů měla Elsie Widdowsonová na kontě víc. Když před osmi lety umírala, byla nejoceňovanější ženou-vědkyní v historii britského království.
Eseje
Fotbal a hardrock Jurij Andruchoyič Z fotbalu se stalo mezikontinentální impérium a je stále méně místa na zázraky. Fotbalové zprávy jsou nudné jako přestup Ševčenka z Milána do Chelsea. Občas jsou to i velmi smutné zprávy. Nad lží a nenávistí Jan Balabán Plenění sémantických polí slov působí jazykovou slepotu, za jejíž clonou se dá provádět to, co by na otevřené scéně dělat nešlo. Tato slepota je však přechodná a pokroucený význam slov se za čas narovná.
Trendy
Svět plný svědků The Economist Vyložená všudypřítomnost mobilních telefonů představuje „největší skok v dějinách, větší než knihtisk, který nakonec zůstal v rukou úzké skupiny lidí.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů
Civilizace
Křižovatka 68/89 Jan Suk Rok 1968 se stal mýtem a není snadné jej zařadit, rok 1989 je historickou událostí srovnatelnou s ukončením světové války či zánikem kolonialismu. Existují mezi nimi paradoxní souvislosti. Tahat čerta za ocas Václav Cílek Téměř všechny prognózy počítají s tím, že v roce 2030 budeme potřebovat o 30 až 60 procent energie více než dnes. Prognostická shoda je téměř úplná, ale je to tím, že vychází ze stejné či podobné premisy, která vůbec nemusí platit. Soumrak válečníků Pavla Koucká Po revoluci se situace změnila a nároky na muže stouply. Prostředí je konkurenčnější, zato však mizejí tradičně mužské profese. Ženy chtějí, aby se muži podobně jako na Západě více zapojovali do domácích prací a péče o děti. Macho dnes není v kurzu.
Prvních 15 minut
Odhodlané depresivní dítě Jaroslav Formánek Depresivní děti touží po penězích. Takový je název pražského divadelního souboru, který spolu s kamarády v roce 2004 založil filmový režisér a herec Jakub Čermák (1985).
Kultura
Řeknu vám, co chcete slyšet Tomáš Pavlíček Pro politika je to vlastně dobré vysvědčení. Stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha polovina Čechů miluje a polovina nenávidí.
Rozhovory
Hezké vzpomínky jsou k ničemu Martin M. Šimečka, Renate Zoeller Bývalý evangelický pastor a ředitel Úřadu pro dokumenty státní bezpečnosti NDR Joachim Gauck ví o temné podstatě komunistického režimu víc než kdokoli jiný. Jeho nejmilejším tématem ale není pomsta, nýbrž odpouštění.
Téma
Svlékni se a mlč Petr Třešňák Sexuální týrání dětí prorůstá celou společností a daří se mu i v těch nejlepších rodinách. Hodně se o něm v poslední době mluví, ale navzdory všem pozitivním změnám zatím nejsme schopni dobře porozumět tomu nejdůležitějšímu – co vlastně prožívají oběti.
Svět
Hra o naději Tomáš Lindner „Dealer“ Austin se ho proto každé odpoledne pokouší proměnit v lepší místo pro život dětí a puberťáků, na které během dospívání čekají nástrahy v podobě gangů a fetování. Slouží mu k tomu největší vášeň milionů Afričanů – fotbalový míč. Řekni Lisabonu ne! Silvie Lauder Irsko je jedinou zemí EU, která rozhoduje v referendu o složitě vyjednané Lisabonské smlouvě, jež nahradila v dřívějších referendech zamítnutou Evropskou ústavu.
Ekonomika
Euro na výsluní The Economist Vypovídá-li tržní hodnota měny něco o postavení centrální banky, která za ní stojí, má v tomto okamžiku Evropská centrální banka (ECB) v porovnání se svými „kolegyněmi“ pozici nejlepší. Tiché tsunami bez hranic Tomáš Konečný Po letech relativních přebytků se jídlo opět dostává do popředí světové politiky. Nejde přitom o oblíbené recepty manželek světových lídrů, ale o miliony lidí, kteří se kvůli rostoucím cenám potravin přesouvají do ulic a ohrožují stabilitu řady zemí.
Úspěch
Opravdové rodinné stříbro Tomáš Sachr Antonínu Kočařovi, zdejšímu obchodníkovi s auty a realitami, se podařilo v někdejším centru leteckého průmyslu během jediného roku zdatně oprášit chřadnoucí rodinné stříbro.
K věci
Neumím si vysvětlit naše vládnutí Ondřej Kundra, Erik Tabery Občanští demokraté zažívají největší vnitřní spory za posledních deset let. Vlastimil Tlustý vypověděl loajalitu Mirku Topolánkovi a stále častěji hlasuje proti vládě ODS. Soud vynesl dlouho očekávaný rozsudek nasvědčující tomu, že představitelé vlády omezovali výkon spravedlnosti ve prospěch svých mocenských zájmů. Jak tedy vidí situaci členové ODS, kteří stojí stranou konfliktu?
Česko
Do cíle na karbonových nohou Jan Brabec V éře dopingových skandálů a nezakrytého byznysu vypadal ten poprask kolem Oscara Pistoriuse zpočátku jako hodně ostrá komedie. Kdo vydírá? Fabrice Martin Plichta Hladovka Jana Tamáše a Jana Bednáře z občanské iniciativy Ne základnám! některé politiky naježila, u jiných naopak vyvolala vůli po dialogu. Tak se předveďte Adam Šůra Přes sto tisíc uchazečů v těchto dnech přichází k branám univerzit a usiluje o přijetí. Podle převažujícího mínění vysokoškolských kantorů však nemá na studium nárok zdaleka každý. Marie a 6 mafiánů Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Soudce Nejvyššího soudu Kučera byl spolu s pěticí dalších významných úředníků soudně označen za „justičního mafiána“, který manipuluje v Česku ty nejzávažnější politické kauzy a při své práci používá praktiky, které se spravedlností nemají nic společného.
Na pozvání
Zapomenutý generál Ečer Jana Hybášková Základna u Murmansku pomohla nacistům při útoku na Norsko. Sovětská NKVD měla participovat při konečném řešení, snížit účast Židů ve státní správě, omezit jejich působení v kultuře a vzdělávání. V letech 1940 a 1941 Rusko zásobovalo nacisty obilím a ropou. Molotov odsoudil boj proti nacismu jako zločin Pepř ve městě Tomáš Sedláček Hrdina, mýtus, víra jsou víc než jen zábavní průmysl, jsou úzce provázány s naší realitou – a do jisté míry ji samy dotvářejí. Moderní mýtus například vytváří představu o ideálním životě. Podle něho pak zkoušíme nasměrovat vlastní životy. Když flirt a večírky, tak ve stylu Sexu ve městě.
Komentáře
Hladovku na nás Erik Tabery Tak úspěšnou reklamní kampaň od nevládní či nestátní organizace jsme ještě v Česku nezažili. Hraje na city, strachy a zároveň využívá všech možností současné techniky. Konečně na začátku Jiří Sobota Černošská komunita ve Spojených státech si minulé úterý splnila kdysi nedosažitelný sen a prorazila zase nový pomyslný strop svých možností uvnitř dříve otrokářské a potom ještě dlouho segregované společnosti. Panika ve vládě Erik Tabery Moc zákonodárná je ve stavu chaosu, moc výkonná je v podezření, že zasahuje do moci soudní – a sám soudní pilíř se viklá minimálně ve své části státních žalobců. Na takto vratkých nohou dlouho nemůže stát žádná demokratická společnost.
Vaše otázky
Proč se při zakoupení jízdenky ve vlaku musí platit manipulační přirážka? Respekt Když si chce člověk koupit jízdenku na vlak u průvodčího, musí zaplatit manipulační přirážku. Proč a za co se přirážka platí?
Z kraje
A máš to zadarmo Tomáš Sachr Už od loňska jezdí v Semilech na kolech městská policie, úřednice zodpovídající za oficiální korespondenci a koordinátor veřejně prospěšných prací. A právě teď se mají do nových pořádků zapojit i další.
Krátce
Respekt Despekt Respekt Čeští vědci společně s dánskými kolegy objevili gen odpovědný za vytváření látky potlačující vznik rakoviny prsu. Krátce Respekt Olympiáda v Praze nebude. Alespoň ne v roce 2016, neboť její kandidatura nepostoupila do užšího výběru a ve finále jsou místo ní Chicago, Tokio, Madrid a Rio de Janeiro.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte