Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Panika ve vládě

Moc zákonodárná je ve stavu chaosu, moc výkonná je v podezření, že zasahuje do moci soudní – a sám soudní pilíř se viklá minimálně ve své části státních žalobců. Na takto vratkých nohou dlouho nemůže stát žádná demokratická společnost.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Vláda Mirka Topolánka nikdy nepůsobila jako pevný monolit, ale to co se odehrává nyní, hraničí s klinickou smrtí či přesněji předsmrtnými křečemi. Vnitrostranické spory došly tak daleko, že není jisté, jestli má kabinet ve sněmovně ještě většinu. Soudě podle schvalování, respektive neschvalování zákonů, tak nemá. A do toho přišel zásadní verdikt soudu, že do vyšetřování kauzy Čunek zasahovali vysocí představitelé justice a lobbingu. Nepochybně se tak dělo v zájmu Topolánkovy vlády, je tu tedy vážné podezření, že to bylo i na podnět někoho z jejích členů. Přichází tak zásadní otázka, jestli by takový kabinet neměl podat demisi.

Kameňák

Shrňme si uplynulé dny. Poslanec Vlastimil Tlustý vypověděl loajalitu svému předsedovi a premiérovi. Navíc několikrát hlasoval spolu se dvěma kolegy s opozicí. Stejně postupovaly dvě delegátky koaličních zelených s tím, že jedna z nich dokonce oznámila, že možná opustí poslanecký klub své strany. Někteří lidovci prohlásili, že nebudou respektovat pracně dojednaný kompromis koalice o změkčení poplatků ve zdravotnictví. Potvrdilo se tak podezření, že koalici už netvoří strany tři, ale šest, přibyly ty bývalého ministra Tlustého, exministryně Kuchtové a lidoveckého samorosta Hovorky.

A pak je tu již zmiňovaný verdikt Vojtěcha Cepla mladšího, ve kterém bylo přesvědčivě dokázáno, že kauza Jiřího Čunka byla uzavřena nestandardně. Dozvěděli jsme…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].