200825-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/25

Koupit vydání
200824-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 7.–14. 6. 2008 200826-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 21.–28. 6. 2008
Editorial
Anketa: Měla by státní zástupkyně Renata Vesecká odstoupit ze své funkce? Ondřej Nezbeda Jako občané bychom měli ve vlastním zájmu dát najevo, že chceme justici, která může a chce pracovat podle zásady „padni komu padni“. Příštích 7 dní Respekt Ve čtvrtek 19. června začne v Bruselu dvoudenní jednání Evropské rady, na kterém premiéři členských zemí EU budou hledat odpovědi na irské zamítnutí Lisabonské smlouvy. Průzkum Respekt Průzkum: Hlavně si užít Editorial Martin M. Šimečka Irové odmítli Lisabonskou smlouvu a člověk nemusí být prorokem, aby viděl, že Evropská unie se bude potácet ve velkých potížích, které můžou vést až k jejímu rozpadu. To, že téměř všichni, včetně odmítavých Irů a českých euroskeptiků, považují EU za historickou samozřejmost, které nějaké malé rozklížení nemůže ublížit, je z rodu oněch nebezpečných iluzí, na které už Evropané nejednou doplatili.
Blogy
Diskuse s předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiřím Papežem Respekt Výběr z on-line rozhovorů. Tam, kde je plastová láhev velkým majetkem Respekt Už přes týden žiju v Bunyakiri, regionu konžské provincie Jižní Kivu. Je to jako návrat do časů našich babiček. Není zde elektřina, internet, mobilní síť, ba i satelitní telefon funguje jen na dvou místech.
Krátce
Krátce Respekt Od příštího roku by mohli začít muži chodit na placenou otcovskou dovolenou, zatím je řeč o jednom týdnu.
Ekonomika
Nevázaná literatura The Economist Navenek vypadá knižní průmysl neotřesitelně: vloni vyšlo v USA 411 tisíc nových titulů a prodaly se více než tři miliardy knih. V literatuře pro dospělé, která tvoří pilíř trhu, dosáhl růst 4,3 procenta. Ve skutečnosti jsou však stávající poměry nejisté. Dávejte si pozor The Economist Nakolik jsou platy evropských šéfů přehnané? Za posledních deset let šly rozhodně prudce nahoru, protože evropské firmy musely v globálním měřítku soutěžit o ty nejlepší talenty.
Úspěch
Ostrov zeleného luxusu Martin Jazairi Celé to připomíná uzavřený okruh, kde se podnikání a schopnost promyšlené sebepropagace spojuje s ambicí vytvořit kus kulturní krajiny. Zboží s certifikátem přírodní kosmetiky, přitažlivý design a obaly (které kladou důraz na přírodní materiály, sklo či nebělený papír) zabírají na zákazníky na asijských trzích stejně dobře jako v Evropě.
Česko
Volnost, rovnost, naděje a více angličtiny Ondřej Kundra ČSSD zveřejnila svůj „pozitivní program Naděje“ a vážně ohlásila odhodlání vést tuto zemi po příštích parlamentních volbách. A právě teď, ve chvíli, kdy je budoucnost koaličního kabinetu značně nejistá, nastává pravý čas pro získání orientace v tom, co nám socialisté nabízejí. Pojďme si promluvit Silvie Lauder Vláda se potácí, její zásadní akce jsou kvůli rozšiřujícím se řadám koaličních rebelů buď dlouhodobě u ledu (církevní restituce), mají nejistou budoucnost (radar), nebo jsou rovnou odpískané (transformace fakultních nemocnic). Jakou má tedy Topolánkův kabinet strategii přežití? Přece si nedám kolu Martin Jazairi, Renate Zoeller Že spotřeba alkoholu mezi teenagery neustále roste, ukazuje ve svém posledním českém vydání Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách ESPAD. Bezdomovci a já Vladimir Vedrashko Hodně českých slov zní velmi podobně jako ruská, ale řada z nich má opačný nebo úplně jiný význam. Tohle neuvidíte nikde jinde Jan Brabec Možná je to trochu přitažené za vlasy. Faktem ale je, že teprve herecké hvězdy dodaly dlouhé týdny trvající rebelii pražských divadelníků proti kulturní politice města tu správnou razanci. Magistrát nakonec otočil a přiznal divadlům peníze, které jim umožňují přežít. Řekni ne základnám Kateřina Čopjaková Nečekaně úspěšná občanská iniciativa Ne základnám má rekordní výdrž. Před dvěma lety by asi nikdo nečekal, že volání po referendu o americkém radaru zaujme přes 100 000 lidí, kteří už podepsali petiční archy
K věci
Arbitráž nemohla pochopit, co se tu dělo Jaroslav Spurný V době, kdy zkrachovala IPB, by podobné rozhodnutí nikdo neočekával, vždyť banka skončila v obrovské ztrátě a musela být na ni vyhlášena nucená správa. Londýnská arbitráž teď přesto rozhodla, že Česká republika musí zaplatit majiteli IPB, japonské Nomuře, skoro čtyřmiliardové odškodné.
Dopisy
Dopisy Respekt Po přečtení glosy jsem získala dojem, že jako členka Greenpeace jsem věrnou podporovatelkou komunistické strany a totality.
Na pozvání
Máme problém! Tereza Engelová „Já se držím trochu v ústraní,“ řekl mi na konferenci věnované situaci v Pákistánu kolega z Dánska. Co se zbabělci Luboš Dobrovský Piloti vrtulníků, vojáci z povolání, profesionálové, dobře vycvičení a za svá rizika při výkonu služby podle zákona spravedlivě odměňovaní, dávají najevo nechuť odletět tam, kam je armádní velení vysílá.
Komentáře
Lépe už bylo Martin Uhlíř Barel ropy stojí téměř 140 dolarů. Evropou se šíří protesty. Američané kupují méně benzinu, automobilky omezují výrobu velkých vozů – tuší, že ceny fosilních paliv už příliš klesat nebudou. Ekologové a ekonomové se vzácně shodují, že je to vlastně dobře, protože lidé konečně začnou šetřit energií a využívat alternativní paliva. Velký skok zelených Erik Tabery Martinu Bursíkovi a Daně Kuchtové se podařilo vybudovat stranu, která zahodila hádky, nabídla kvalitní program, úsměv, alternativní styl chování a sympatické lidi. Úspěch strany pokračoval i v parlamentu a ve vládě, ale jen do té chvíle, než se Kuchtová coby ministryně školství dopustila několika chyb a musela po tlaku Bursíka odejít. Hladoví proti radaru Marek Švehla V tradičně pasivním Česku by hnutí Ne základnám, které má zatím za cíl zabránit stavbě amerického radaru v Brdech, mělo vzbudit všeobecnou pozornost. Irská lekce Jiří Sobota Světové scéně ještě stále dominují Spojené státy. Na jejich úroveň se kvapem tlačí Čína, z popela vstává Rusko, vynořuje se třeba Indie nebo Brazílie, zatímco Evropská unie pomalu mizí z dohledu. Lisabonská smlouva byla ne právě ideálním pokusem takový vývoj zastavit.
Vaše otázky
Lze v Česku zakázat rasistické diskuse na internetu? Respekt Nedávno jsem se na webu dívala na předpověď počasí a na portálu Atlas.cz jsem náhodou narazila na text o krádeži v kovošrotu, který doprovodila ilustrační fotka ženy tmavší pleti.
Z kraje
Někdo by s tím pomohl Renate Zoeller Majitel velkochovu, jemuž dnes hrozí za týrání zvířat rok vězení, vysvětlil svůj problém jednoduše. Vše se zamotalo proto, že zvířata byla nemocná a on nemá peníze.
Politická aktualita
Mafiáni neprošli Ondřej Kundra I když nakonec na žádné vysvětlení nedošlo, protože koalice jednání zablokovala, hodnotí pozorovatelé vývoj kolem justičního skandálu optimisticky. Ministerstvo spravedlnosti totiž na základě aféry Vesecká připravuje důležitou systémovou změnu, která by riziko podobné manipulace mohla napříště o hodně snížit.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ministerstvo spravedlnosti dokončilo návrh nového občanského zákoníku a vyzvalo veřejnost, aby k němu do konce srpna podávala své připomínky. Vláda uvolnila na největší státní zakázku tohoto volebního období – likvidaci komunistických škod na zdejší krajině a přírodě – 115 miliard korun ze státní kasy. Podražily léky na tlak a srdce. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Člověk – tvor symbolů Jiří Kratochvil Před čtyřiceti lety se po jednadvacátém srpnu objevovaly porůznu nápisy Dubček, Svoboda, to je naše obroda. V těch nápisech byla do verbálního loga zkomprimována idea té doby. Pak je zas někdo zatřel vápnem a nakonec zmizely i ty vápenné šmouhy. Pondělí v Evropském parlamentu Respekt Probouzím se na útulné posteli v hotelu a vychutnávám si ten klid. Obvykle mne budí nejmladší dítko dožadující se kojení, potom přiběhne druhé a třetí. Dnes je tomu ale jinak. Jsem tu sama a děti zůstaly s mužem v podhůří Jestřebích hor.
Ve hvězdách
Vinyl vítězí Pavel Klusák Jednadvacátého června roku 1948 se konala pompézní tisková konference v newyorském hotelu Waldorf-Astoria. Společnost Columbia Records tu představila nový typ gramodesky.
Eseje
Loučení se stvořitelem světa Jaroslav Formánek Do literatury Zdeněk Urbánek vstoupil jako člen skupiny Nazí lidé. Po lyrizovaných prózách a knize esejů o básnících pak na sebe upozornil trojdílným románem Stvořitelé světa. Batohy v Buddha baru Ilija Trojanow Začala sezona poutníků s batohem na zádech, a pokud někdo někdy zkoumal svět podobně jako oni, může se oddat nostalgickým vzpomínkám.
Trendy
Všechno čili Karolína Vránková Na první ochutnání je to prostě minerálka s příchutí. Jenže pak se v krku rozlije chuť mírně pálivá. Je to totiž minerálka s příchutí manga a čili, kterou na německý trh nedávno uvedla značka Bonaqua. Diplomka: Zn. levně Karolína Vránková Největší rozmach akademického plagiátorství nastal zhruba po roce 2000, kdy se zvýšil počet zdrojů i kvalita informací přístupných na síti. Teď už se opisuje tolik, že řada škol vyhlásila plagiátům válku.
Civilizace
Kytice od rýpala Erika Hníková Pomenší břichatý padesátník v obleku vstupuje do květinářství a nechává si vázat kytici podle charakteru člověka. O pár minut později kytici na míru předává ženě, se kterou posléze stráví dva dny. Stíny horkého léta Jan Adamec Když v březnu 1953 zemřel Stalin, málokdo si uvědomil, jaký dopad to bude mít nejen na Sovětský svaz, ale také na východní sovětizovanou Evropu, která měla v následujících čtyřech letech prožít velmi bouřlivé období. Bomby v ulici Práva Martin Uhlíř Odděleny bruselskou třídou Rue de la Loi (ulicí Práva) hledí na sebe poněkud výhrůžně, jako by chtěly protivníka rozdrtit tunami ocele, skla a žuly, moderní budovy Evropské komise a Rady ministrů.
Kultura
Alois Nebel: Smrťák Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Everest z rybářské vesnice Jan Gregor Tenhle šedesát let starý film sváděl renomované filmové odborníky k efektním bonmotům. Kritik Peter Johny Dyer označil snímek Luchina Viscontiho Země se chvěje (1948) za „Everest neorealismu“. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Zpěvák jako záporná postava Pavel Klusák Při koncertech mívá před ústy dva mikrofony: jako by v něm chtěli zpívat Jekyll a Hyde zároveň. Popové slávy se Mike Patton dotkl jako zpěvák funkmetalových Faith No More. Nalezený ráj Karolína Ryvolová V Museu Kampa probíhá něco zvláštního. Pod názvem Ztracený ráj/Paradise lost se tu připomíná čistě romský pavilon, který měl loni premiéru na bienále v Benátkách. Divadelní skauti na hlídce Magdaléna Platzová Primátor Pavel Bém minulý týden náhle radikálně otočil. Pozastaví transformaci pražských divadel, odloží narychlo vypsané konkurzy na jejich ředitele, doplatí rozdíly ve výši grantů a zruší dotaci na vstupenku. Není se čemu divit. Víra, skepse a nákupy Hana Ulmanová Co se komu vybaví, řekne-li se Skotsko? Divoká příroda a nevlídné proměnlivé počasí, pohnutá historie promíchaná s mytologií nebo dobrá whisky? To vše sice má v románu Závěť Gedeona Macka své místo. Jako Hurvínek válku Jan H. Vitvar Kdyby dějiny komunistického Československa nezkoumali historici, ale psychiatři, nejoblíbenějším zdrojem pramenů pro jejich výzkum by byl patrně vojenský archiv. Dochované plány Československé lidové armády pro boj s nepřítelem jsou totiž dokladem nebývale bujné fantazie vojenských stratégů. Novinky Respekt Knižní novinky Lepší časy pro kojence Pavlína Brzáková Když se novinářka Jean Liedloffová v 60. letech poprvé vypravila na expedici k venezuelskému indiánskému kmeni Yequánů, netušila, nakolik ji pobyt mezi nimi ovlivní. Každý ve skupině znal své místo, nikdo se necítil opuštěn a všichni se zdáli být šťastni. Zrádci, srabi a hrdinové v ČT Jan Gregor Třídílná střihová dokumentární freska Rok 1968 Viktora Polesného zbavuje diváky odstraněni jakékoli iluze o politicích pražského jara. V květnu ji premiérově v hlavním vysílacím čase uvedla Česká televize.
Prvních 15 minut
Bouře v podkroví Jan H. Vitvar Toy_Box se na DAMU přihlásila až v pětadvaceti letech. Předtím několik let pracovala v nejčtenějším českém deníku, kde ještě používala své občanské jméno. Dnes už se k němu nehlásí, tak jako ke článkům, které jím podepisovala.
Rozhovory
Mezi šachy a hokejem Ondřej Nezbeda Anton Markoš je kritikem neodarwinistické evoluční teorie a nabízí vlastní pohled na živé organismy, který nazývá hermeneutikou živého.
Téma
Svatá země ve stínu zdi Marek Švehla Vloni mu ale znenadání kulka izraelského vojáka zabila desetiletou dceru a chvíli nevěděl, jestli má všechno to úsilí smysl. Takové příběhy napjaté izraelsko-palestinské vztahy přinášejí. Vyprávět je umožňuje snáz pochopit, jak se může nejsledovanější konflikt posledního desetiletí dál vyvíjet.
Svět
Loupež na pampě Markéta Pilátová, Jiří Sobota Většina států na náhlý nedostatek základních potravin doplácí, některé i dramaticky, jiným zase jejich účty vycházejí více méně nastejno. Argentina však patří k několika málo zemím, jež vyhrály jackpot – jejich příjmy letí díky masové produkci a vývozu třeba sóji či pšenice prudce nahoru.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte