2008-1363-mobr-22R252008n.jpg
2008–1363-mobr-22R252008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1363-vobr-22R252008.jpg
Fotografie: Jiří Havel – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

V době, kdy zkrachovala IPB, by podobné rozhodnutí nikdo neočekával, vždyť banka skončila v obrovské ztrátě a musela být na ni vyhlášena nucená správa. Londýnská arbitráž teď přesto rozhodla, že Česká republika musí zaplatit majiteli IPB, japonské Nomuře, skoro čtyřmiliardové odškodné. Jak je to možné, když už dnes víme, že stát musel zaplatit za ztráty způsobené bankou více než sto miliard korun?

Podle rozhodnutí londýnské arbitráže má český stát zaplatit japonské Nomuře 3,7 miliardy korun jako náhradu škod po vyhlášení nucené správy v IPB v roce 2000. Případ není po těch letech vůbec přehledný. Vždyť banka skončila i zásluhou Nomury ve stopadesátimiliardové ztrátě. Jak máme odškodnění chápat?

Obávám se, že mám stejnou otázku. Ale ta teoretická rekonstrukce sumy je taková: arbitráž dospěla k rozhodnutím, že Česká republika byla zavázána IPB pomoci stejně jako pomohla předtím České spořitelně a Komerční bance oddlužením před prodejem zahraničním investorům. Myslím, že arbitráž nevzala v úvahu, že v těchto případech byl stát majoritním vlastníkem bank, kdežto v případě IPB ne. Ta cena 3,7 miliardy korun je spočítaná tak: kdyby byl stát pomohl oddlužit tehdy IPB, jak to udělal třeba v případě spořitelny, tak by IPB měla dnes nějakou hodnotu – podle arbitráže 34 miliard korun. A z toho po složitých odpočtech vyšla soudcům nakonec ztráta, kterou podle…

200825-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200825-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte