200820-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/20

Koupit vydání
200819-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 3.–10. 5. 2008 200821-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 17.–24. 5. 2008
Editorial
Anketa: Jaký plat by měli mít učitelé na základní škole? Respekt Učitelé by měli mít stejný plat jako policisté. Policisté hlídají významné budovy či osobnosti. Honí české lotrasy a občas je chytnou. Dělají bez ironie záslužnou práci. Policista má maturitu a kurz Příštích 7 dní Respekt Od 14. května vyhlásili odboráři takzvaný „měsíc protestů“ a na tento den mají naplánovanou demonstraci před Úřadem vlády. Protest organizovaný Českomoravskou konfederací odborových svazů je namířen proti vládním reformám. Průzkum Respekt Průzkum: Zájem o výsledky průzkumu veřejného mínění. Editorial Martin M. Šimečka Tehdy ještě nebyla města poseta pouličními kamerami a nebe špionážními satelity, ne-existovaly ani mobily a digitální fotoaparáty.
Česko
Víme, co tě čeká Tomáš Pavlíček Analýzy DNA se mají stát hlavní policejní zbraní v boji proti kriminalitě, takže si české úřady získávání vzorků vynucují i násilím. Poslední dobou však přicházejí zprávy, že metoda zase nemusí být tak všemocná, jak se soudí. Rebelové s příčinou Ondřej Kundra, Tomáš Sachr Jsou čtyři a stejně jako slavní mušketýři se holedbají, že vedou spravedlivý boj. A po minulém týdnu si poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Jan Klas mohou připsat další body. Kvůli jejich hlasům se minimálně na měsíc zadrhla cesta k českým církevním restitucím. Cyklistou Jorge Zúniga Pavlov I přes pocit jisté marginálnosti celé akce budu rád šlapat dál. Zlatá horečka na českém venkově Tomáš Pavlíček Městský člověk se na to místo dívá pořád spatra. Venkov jsou pro něj chlapi v rádiovkách, ženy ve střevících bez podpatků, vůně siláže, bahno na cestách a někde dokonce ani žádný supermarket. To už ale dnes tak docela neplatí.
K věci
Lobbing se rozjíždí do monstrózních rozměrů Ondřej Kundra Lobbisté už to v parlamentu tak nějak šikovně obhospodařují. Nechci být konkrétní a jít do detailů, ale některým poslancům se může neregulovaný lobbing hodit. Takže jsou k mému návrhu zatím spíš vlažní a nikdo mi tak nějak nechce podat pomocnou ruku.
Komentáře
Utrpení v Barmě The Economist Cyklon, který si vyžádal desetitisíce lidských životů, zanechal statisíce Barmánců bez střechy nad hlavou a způsobil, že milionům dalších hrozí nemoci a hladomor. Podobně ničivá byla v posledních letech pouze vlna tsunami, která zasáhla Asii v prosinci roku 2004, a zemětřesení v Kašmíru v říjnu 2005. Euro, Slováci a my Luděk Niedermayer Slovensko zřejmě podniklo rozhodující krok na cestě k zavedení eura. Co s 8. květnem Marek Švehla Následky vlády německých nacistů byly prostě příliš hrozné, než abychom je dnes mohli bez obtíží vnímat jako hmatatelnou realitu, jako objekt historického ohlížení. Brown v nesnázích Jiří Sobota V Británii se mluví o nevyhnutelném konci jedenáctileté labouristické éry nebo alespoň o pádu jejich šéfa Gordona Browna. Toryové v londýnských klubech bouřlivě oslavují. Přitom nebýt mladého ministra, mohli být dnes spíše podobní schlíplému hejnu slepic. Děti kapitána Granta Jan H. Vitvar Magistrát letos rozdělil významnou část z kulturních dotací (50 milionů, čili čtvrtinu) podle klíče, nakolik byla ta která instituce v minulé sezoně úspěšná. Čili čím víc do divadla nebo galerie přišlo lidí, tím víc teď dostaly z takzvané dotace na vstupenku. Čím víc si instituce vydělala, tím víc dostane peněz na svou podporu.
Svět
Šedesát let nejistoty Jan Fingerland Jednou z hlavních starostí Izraelců je i nadále vojenské ohrožení. Za největší nebezpečí je v současné době považován Írán, který usiluje o zisk jaderných zbraní a jehož prezident opakovaně Izraeli vyhrožoval. Poteče voda, nebo krev? The Economist Když byl generální tajemník OSN Pan Ki-mun v lednu na fóru v Davosu vyzván, aby se zamyslel nad budoucností světa, mohl si vybrat jakékoliv téma. Zvolil si problém, který se v debatách o globálních hrozbách způsobených růstem populace a vysycháním planety objevuje již řadu let – stoupající riziko konfliktů o pitnou vodu.
Ekonomika
Musíme se snažit Jan Brabec V České republice vytrvale klesá počet lidí bez práce. V březnu jich bylo 336 tisíc, což při pohledu o dva roky zpátky znamená pokles skoro o polovinu. K úsměvu nad našlápnutou ekonomikou můžeme přidat ještě světlou perspektivu.
Úspěch
Žena, která zkusila porazit čas Jan Brabec Stála před aplaudujícím publikem od La Scaly přes Vídeň, Paříž a Londýn až po San Francisco. Zpívala Janáčka i Mahlera a neváhala si zazpívat i v moderních muzikálech Toma Waitse a Lou Reeda. Ano, Soňa Červená (82) obsáhla jako pěvkyně vlastně celou jednu hudební epochu.
Dopisy
Dopisy Respekt Pane Švehlo, pokusím se pro vás znovu rozehnat „byrokratickou mlhu“, jak poeticky píšete, která zahaluje jednu z nejdiskutovanějších chobotnic v této zemi. Takže tedy:
Na pozvání
Enfant terrible Česká republika Tomáš Sedláček Právě v první den našeho předsednictví bude Slovensko s velkou pompou vítat euro. Česká republika tak bude první novou předsednickou zemí EU, která nejenže euro nepoužívá, ale navíc ani neví, co a kdy ve své budoucností vůbec chce. Justice v kyberprostoru Jan Komárek Rozhodnutí v případu Harris potvrzuje v Evropě nebývalou otevřenost soudcovského rozhodování Nejvyššího soudu a kontakt, který si soud udržuje s veřejností.
Vaše otázky
Kdo rozhoduje o osudu těla zesnulého? Respekt Tělo po úmrtí v podstatě patří státu. Co se týče pitvy, můžou pozůstalí vyslovit přání, zda si ji přejí, či ne, ale konečné slovo má lékař nebo jiná státní instituce (patolog nebo soudní orgány).
Z kraje
Byl to vrah, ale je náš Adam Šůra Bože, koho to tu máte – ten výkřik překvapených návštěvníků není pro lidi ze Studence nic neobvyklého. Čas od času totiž vždycky někoho uzemní skutečnost, že na místní návsi zdobí pomník padlým reliéf Josifa Vissarionoviče Stalina.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Hillary Clintonová přesto po poradách se svými poradci prohlásila, že v souboji hodlá pokračovat. Oba kandidáti se ještě mohou utkat v šesti kolech, ve všech je však již počet rozdělovaných hlasů nevýznamný.
Minulý týden
Minulý týden Erik Tabery Média informovala, že se Dmitrij Medveděv ujal funkce ruského prezidenta. Kvůli klesajícímu zájmu o hypotéky šly dolů ceny bytů. České vesnice v rumunském Banátu zaplavily desítky českých a slovenských turistů. Připravujeme Respekt Co predakce připravuje do dalších čísel.
Jeden den v životě
Nechcete nás, nevadí Tereza Brdečková Teorie, proč má Česko skoro nejméně žen v politice v Evropě, vlastně nic nevysvětlují. Odinga na másle Respekt Asi všude na světě bych začínal den kávou, ovšem málokde tak kvalitní jako právě zde v Keni. Provedu ranní hudební rituál – v autě si nahlas pustím Led Zeppelin a rozvezu dcerky do školky.
Ve hvězdách
Nešťastný Mickeyho konec Ondřej Nezbeda „Vyskočil mi z myšlenek na papír, když jsem jel vlakem z New Yorku do Los Angeles,“ vzpomínal jednou na zrození svého animovaného potomka Walt Disney.
Eseje
Celá země sedí ve sklepě Thomas Glavinic Na terase všichni mluví o Amstettenu – o synonymu jistého druhu hororu, jehož se jeden člověk dopustil vůči jinému člověku. Co o tom víte? Je něco nového? Obrovitý chlap s plnovousem má u sebe laptop a předčítá nám zprávy. Příběh dvou revolucí Timothy Garton Ash Za „sametové revoluce“ 1989 jsem ve výloze pražského obchodu zahlédl plakát, na kterém bylo 68 obrácené vzhůru nohama na 89. Roky 1968 a 1989 jsou příběhy dvou revolucí, anebo přinejmenším dvou hnutí s dobovým označením „revoluce“.
Trendy
Stan za sekundu Karolína Vránková Stan se vyjme z obalu a vyhodí do výšky. Na zem dopadne postavený. Takhle jednoduše funguje takzvaný sekundový stan. Znovu spolu Helena Máslová Je to jedna z nepříjemných skvrn na technologickém zázraku, který už léta vytrvale zvyšuje luxus českého zdravotnictví. Mezi čím dál sofistikovanější péčí se to občas ztrácí, ale je to tak: v místních poměrech je dodnes téměř nemožné přivést v klidu na svět zdravé dítě.
Civilizace
Proč jen čtrnáct? Miloslav Petrusek Na sklonku končícího režimu jsem si spočítal, kolik vyprodukoval vysokoškolsky vzdělaných lidí, a potěšil jsem se. Čekání na Einsteina Lukáš Tomek Jeden ze způsobů, pomocí nichž se dnes léčí rakovina plic, představují malé urychlovače částic, třeba takový, jaký bychom našli v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Spojeni Marxem Jan Adamec Sovětský svaz rozhodně nebyl zemí nakloněnou Židům. Alespoň pokud jde o vnitřní politiku. Bolševikům vadila židovská víra a s ní spojené starodávné vazby, zvyky a historie komunit.
Prvních 15 minut
Galerie s ušmudlanou tváří Kateřina Čopjaková Nová Galerie Albertovec ale nechce zůstat v utajení. Naopak. Představa mladého podnikatele Josefa Hájka a kurátora Martina Klimeše je dát šanci zdevastovanému objektu bývalé správcovské budovy přezdívané „zámeček“. A taky mladému současnému umění.
Kultura
Alois Nebel: Radio Sudety Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel. Kdo neskáče, ten neskáče Jan H. Vitvar První velký úspěch slovenského hokeje. Ve finále Slováci stahují náskok Čechů, v čase 2.22 před koncem překonává Šatan Čechmánka a snižuje na rozdíl jediného gólu. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy. Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Kolik mravenců odtáhne ledničku Pavel Klusák Když brněnské Květy před rokem přebíraly Anděla za album Kocourek a horečka (v žánru alternativy), měly za sebou dlouhou historii. Martin E. Kyšperský vytvářel písničky už s kamarády na základce. Svatý Landa na Zlatém draku Jan Němec Píseň Daniela Landy spolu s jeho dalšími skladbami na podzim nejspíš zazní na prknech brněnského Národního divadla. V překvapivém spojení Landy s touto institucí je jistě kus ironie: kdo jiný by měl zpívat na pódiu Národního divadla než muž, který se už dvacet let tak výrazně fixuje na ideu národa? Nikam nesmíš, jsi ženatej! Tereza Brdečková Slogany k filmu Kuličky uvádějí, že je o tom, jaké jsou ženy potvory. Možná to dobře působí jako reklamní trik, ale mužských portrétů je v Kuličkách debutující Olgy Dabrowské stejně jako ženských a jsou stejně zajímavé. Život na horské dráze Jiří Vančura „Páchal neplechu za neplechou,“ orazítkoval Klement Gottwald v roce 1936 šéfredaktora Rudého práva Stanislava Budína (1903–1979), následně vyloučeného z KSČ. Šavlí do lidí Tomáš Weiss Polka Dorota Maslowská (1983) se jako dvacetiletá stala literární hvězdou. Ve čtyřicetimilionovém Polsku si její debut Červená a bílá (česky 2004) koupilo přes 120 tisíc lidí. Novinky Respekt Knižní novinky Andrej neboli Nikolaj Jaroslav Formánek Esejista, noční hlídač, překladatel, kotelník, redaktor, domovník či vedoucí knihovny Kanceláře prezidenta republiky, nic ho nezměnilo. Stankovič se choval bezelstně a přátelsky na Pražském hradě, v hospodě čtvrté kategorie nebo při zasedání redakční rady. S úctou, pusťte je Magdaléna Platzová Výbor pro vězněné spisovatele mezinárodního PEN klubu je vážně znepokojen současnými zprávami o zhoršujícím se zdravotním stavu a nedostatku zdravotní péče pro vězněné spisovatele.
Rozhovory
Jak prodat české literáty Jaroslav Formánek Už dvacet let překládá knihy českých autorů – Škvoreckého, Legátovou, Sidona, Hodrovou, Ouředníka, Topola a další. Posledních pět roků se snaží prosazovat českou literaturu jako agent nejenom v Nizozemsku, v Evropě, ale i ve Spojených státech a v Jižní Americe.
Téma
Paparazzi z StB Jan H. Vitvar Vypadali nenápadně: pánové s diplomatkami v podpaždí postávající na ulici a významně si kontrolující hodinky, dámy s kabelkami přes rameno upravující si dlouhé minuty punčochy. Jako by na někoho čekali. Milan Kundera, Miloš Forman, Jan Placák nebo Věra Chytilová nevěděli, že nedaleko nich stojí ve skutečnosti tak dlouho kvůli tomu, že je zrovna tajně fotí.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte