0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Česko10. 5. 20088 minut

Rebelové s příčinou

Jsou čtyři a stejně jako slavní mušketýři se holedbají, že vedou spravedlivý boj. A po minulém týdnu si poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Jan Klas mohou připsat další body. Kvůli jejich hlasům se minimálně na měsíc zadrhla cesta k českým církevním restitucím.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Mě nezajímá, že je ten výčet tlustý. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK
Fotografie: Mě nezajímá, že je ten výčet tlustý. - Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jsou čtyři a stejně jako slavní mušketýři se holedbají, že vedou spravedlivý boj. A po minulém týdnu si poslanci ODS Vlastimil Tlustý,Juraj Raninec,Jan SchwippelJan Klas mohou připsat další body. Kvůli jejich hlasům se minimálně na měsíc zadrhla cesta k českým církevním restitucím. Sílící varování, že zabrzdění téhle ambiciózní akce Topolánkovy vlády může znamenat brzký pád kabinetu, je sice předčasné (klíčová norma se bude v červnu projednávat znovu a předáci ODS ujišťují, že odbojné kolegy do té doby zpacifikují), ale úplně bez problémů to není. Čerstvé potíže s církevními restitucemi totiž připomínají, že život této dlouho odkládané naděje na zmírnění letité křivdy je mimořádně křehký.

To mě nezajímá

„Ta částka je neobhajitelná. Nedostali jsme k tomu žádné podklady a informace,“ odpovídá delegát Vlastimil Tlustý na otázku, proč už dva týdny bojuje proti přelomovému zákonu, jehož hlavním smyslem je odškodnění zdejších církví za majetek, který jim kdysi ukradli komunisté. „Opakovaně jsme mu vysvětlovali, proč je důležité zákon podpořit. Nikdy nenaznačil, že má nějaké výhrady,“ namítá ministr práce a místopředseda ODS Petr Nečas. Kdo je blíž pravdě, lze dnes těžko posoudit. Faktem ale je, že poslanec Tlustý ani jeho tři zmínění…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc