„Chceme lidi motivovat k tomu, aby místo osobním autem radši jezdili veřejnou dopravou.“Je to pohodlné. Z okraje Prahy přijedete autobusem na stanici Hradčanská, sejdete do metra a pokračujete v jízdě do centra města. To vše klidně s jedinou celoroční jízdenkou, se kterou můžete cestovat, kolikrát se vám zlíbí. Že je to samozřejmost? V městské hromadné dopravě ano, ale představte si, že by podobný princip platil ve veřejné dopravě po celém Česku. S jedinou průkazkou byste ráno vlakem vyjeli z šumavské Kubovy Hutě do Strakonic, pokračovali autobusem do Prahy na stanici Na Knížecí, odkud by vás metro dovezlo kamkoli ve městě. A s touto průkazkou byste mohli celý rok neomezeně cestovat po celém Česku. Že to není reálné?

Rakušané se k takové novince odhodlali. Během letošního roku se chystají představit „Österreich-Ticket“, celoroční permanentku, která bude platit ve vlacích, autobusech, městské dopravě a veřejných lanovkách po celém Rakousku. Plní tím slib dojednaný v koaliční smlouvě mezi sociálními a křesťanskými demokraty. „Chceme lidi motivovat k tomu, aby místo osobním autem radši jezdili veřejnou dopravou,“ řekla deníku Der Standard Eveline Steinbergerová, ředitelka Klimatického a energetického fondu. Vloni vládou zřízený fond s ročním rozpočtem 150 milionů eur má třetinu až čtvrtinu svých financí směřovat do projektů, které mají změnit dopravní návyky Rakušanů …

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1463

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte