Problémem číslo jedna teď bude nedostatek vody. Únor, který patří podle dlouhodobých měření i podle obyčejné lidské zkušenosti k nejstudenějším měsícům, letos předvedl pravý opak. Teď už je zase mráz, ale za poslední čtyři neděle meteorologové zaznamenali nejteplejší a také největrnější dny letošní zimy. Klimatologové jsou tradičně dost opatrní, když mají laikům říct, co tenhle zážitek vlastně znamená. Zároveň ale přiznávají, že se v posledních letech rozhodně nenudí.

Ano, ale opatrně

Ornitologové v únoru oznámili, že tažní ptáci se do Česka vrátili o týdny dřív, než je obvyklé. Sníh nebyl a kvůli vysokým teplotám ho mnohdy ani nešlo uměle vyrábět sněžnými děly. Zemědělci začali v únoru se setím. Vše nakonec zakončila vichřice Emma, kterou doprovázely průtrže mračen a rozvodněné řeky. „V poslední době je rozhodně co zkoumat,“ říká klimatolog Vít Květoň z Českého hydrometeorologického ústavu.

Akademiky ale nezaměstnává jen samotná věda. S nezvyklým počasím souvisí i záplava dotazů, které se na odborníky v poslední době valí ze všech stran. Je začátek března a Květoňův kolega Jan Pretel ťuká do klávesnice ohlédnutí za únorovou vichřicí pro jeden český deník a do toho vyřizuje po telefonu otázky z ulice. Právě mu volá z vrátnice ústavu pán, který chce vědět, podle jakých kritérií se dávají vichřicím jména. Prý by si přál, aby se další větrná smršť jmenovala…

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte