Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Civilizace

Děti a chudoba

Jsme na letošním zasedání Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS). Sympozium, jehož se účastníme, ale není o pokusech s laboratorními zvířaty. Jeho tématem je chudoba a její vliv na děti.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Dohoní někdy své bílé vrstevníky? (Děti v chudé čtvrti Chicaga jsou odváděny domů, aby se nestaly obětí pouličního násilí). - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Dohoní někdy své bílé vrstevníky? (Děti v chudé čtvrti Chicaga jsou odváděny domů, aby se nestaly obětí pouličního násilí). - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Na promítacím plátně se střídají fotografie ze života laboratorních potkanů: holá klec, v níž není nic než mistička na vodu, a vedle ní obrázek klece se spoustou hraček, prolézaček či miniaturních bludišť. Potkaní matka, která svým tělem přikrývá a chrání pětici mláďat.

Jsme na letošním zasedání Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS). Sympozium, jehož se účastníme, ale není o pokusech s laboratorními zvířaty. Jeho tématem je chudoba a její vliv na děti.

Kokainová generace

Počátkem 80. let minulého století pronikl do amerických velkoměst kokain v míře dříve nevídané. Lékaři současně varovali, že užívání drogy ovlivňuje mimo jiné i plod v lůně matek; snižuje například přítok krve do dělohy a tím omezuje přísun živin a kyslíku.

Média začala hovořit o nové generaci „crack babies“. Tým pod vedením pediatričky Hallam Hurtové z Filadelfie se rozhodl zjistit, nakolik „kokainové děti“ zaostávají svými duševními schopnostmi. V náročné, mnoho let trvající studii podrobil výzkumu téměř 70 dětí matek, které pravidelně užívaly kokain po většinu doby těhotenství, a stejný počet jejich drogou nezasažených vrstevníků pocházejících z téhož sociálního a ekonomického prostředí.

Výsledky přinesly obrovské překvapení. Děti, které měly být postiženy kokainem, zaostávaly naprosto nepatrně a neprůkazně, propast se však rozevírala mezi oběma testovanými…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].