Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Hry pod hladinou

Kteří savci se od nás nejvíc liší? Že by velryby? Na první pohled to tak vypadá – jsou přece obrovské a spokojeně vegetují v prostředí, ve kterém by člověk nepřežil ani pár vteřin.

Fotografie: Mělo by nás zajímat, co máme na talíři. (Aktivisté z Greenpeace vytahují mrtvou velrybu z moře, severní Německo) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Mělo by nás zajímat, co máme na talíři. (Aktivisté z Greenpeace vytahují mrtvou velrybu z moře, severní Německo) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kteří savci se od nás nejvíc liší? Že by velryby? Na první pohled to tak vypadá – jsou přece obrovské a spokojeně vegetují v prostředí, ve kterém by člověk nepřežil ani pár vteřin. Nedávno však vědci objevili v jejich mozku překvapivou věc: speciální typ buněk nazývaných vřetenovité neurony. Přezdívá se jim též „buňky inteligence“. Až dosud biologové předpokládali, že se tyto buňky nacházejí pouze u lidoopů a lidí.

Vřetenovité neurony se účastní nejvyšších kognitivních procesů, například sociálního cítění, empatie či sebeuvědomování. Tento objev byl loni koncem listopadu publikován v odborném časopise The Anatomical Record. Co nám říká o inteligenci velryb?

Zkoumání duševních schopností zvířat je nevděčný úkol. Každý majitel psa má po ruce spoustu historek líčících chytrost jeho Alíka, Bena nebo Žofky. To, co se lehce řekne, ovšem vůbec nemusí být jednoduché vědecky prokázat. Badatelé se dosud neshodnou ani v tom, kolik druhů naše vlastní, lidská inteligence vlastně má. Je pouze jedna? Nebo existuje inteligence neverbální a verbální? Či snad máme rozlišovat inteligenci matematickou, prostorovou, sociální, emoční…?

Oblíbenou metodou pro zjišťování inteligence zvířat jsou různá bludiště. Laboratorní myši se v nich vyznají velmi dobře. Jenže vpustíme-li do bludiště třeba koně, bude s orientací na štíru. Je totiž zvířetem stepním, zvyklým na širé pláně a daleké…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

20078-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.