2007-2069-mobr-57AR432007.gif
2007–2069-mobr-57AR432007.gif • Autor: Respekt

2007-2069-vobr-57AR432007.jpg
Fotografie: Tančí hezky, ale jen podle programu. Samotného by jej to nenapadlo. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jeden z robotů je kopií profesora Ishigura, samostatně jednat však nedokáže. Androidi stále zůstávají pouhými loutkami.Výzkum v oboru umělé inteligence má za sebou celou řadu úspěchů. Jmenujme jeden triumf za všechny: v roce 1997 počítač Deep Blue firmy IBM porazil světovou jedničku v šachu Garryho Kasparova. Velmi přesvědčivá ukázka inteligence, že?

Skutečně, v řešení podobných úloh dosáhly stroje mistrovství. Jsou to úlohy, které lze formálně specifikovat tak, aby je mohl řešit počítač. Stroj pak vykonává algoritmus operující se symboly, jež abstraktně reprezentují daný problém. Ukázalo se, že počítač je v tomto ohledu mocným nástrojem.

Jenže ve skutečnosti šachy v umělé inteligenci patří spíše k těm lehčím problémům. Úlohy jako deskové hry lze jednoduše formalizovat a chytře nasazená masivní výpočetní síla slaví úspěch.

Jak vlastně hrál Deep Blue proti velmistrovi? Podíváme-li se na snímky z partie, vidíme proti Kasparovovi sedět nikoliv nějaký stroj, ale obyčejného člověka. Je to „jen“ náhradník, který vykonává tahy místo umělého mozku. Problém je ale právě v onom „jen“. Zjistit, jaký tah protivník zvolil, pohybovat figurkami či zmáčknout šachové hodiny považujeme za samozřejmé a jednoduché. Pro umělou inteligenci je to však mnohem náročnější než hrát virtuální deskovou hru. Svět šachu je totiž mnohem…

200743-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200743-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte