Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

Ďábel už patří na sever

Toho zimního rána roku 2004 se šéf švédské Královské knihovny Gunnar Sahlin probudil s neodbytným pocitem, že něco není v pořádku. Předešlého dne povečeřel se svým českým kolegou Vlastimilem Ježkem a v dobré náladě mu odkýval, že do Prahy půjčí jednu z největších perel své knihovny, Ďáblovu bibli.

2007-1916-mobr-22AR402007.gif
2007–1916-mobr-22AR402007.gif • Autor: Respekt

2007-1916-vobr-22AR402007.jpg
Fotografie: Není to, pánové, nějaký kradený shit? (Premiér Topolánek ve Stockholmu nad Ďáblovou biblí) – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Toho zimního rána roku 2004 se šéf švédské Královské knihovny Gunnar Sahlin probudil s neodbytným pocitem, že něco není v pořádku. Předešlého dne povečeřel se svým českým kolegou Vlastimilem Ježkem a v dobré náladě mu odkýval, že do Prahy půjčí jednu z největších perel své knihovny, Ďáblovu bibli. Právě do Prahy, odkud ji švédští vojáci odvezli během třicetileté války! Jeho ranní dilema se mu opravdu nedalo závidět. Co teď s tím? Vzít slib zpátky a riskovat ostudu? Nebo riskovat mezinárodní trapas, když si ji Češi budou chtít nechat? Pan Sahlin nakonec slovo dodržel a zatím to vypadá, že udělal dobře: z výsledku se těší Češi i Švédové.

Oblíbený sport

„Obávám se, že Gunnar Sahlin při té uvolněné debatě úplně nedohlédl dosah svých slov,“ vzpomíná dnes na rozhovor s pobaveným úsměvem Vlastimil Ježek.„Další tři měsíce se vůbec nic nedělo. Švédská strana ani neodpovídala na e-maily,“ naznačuje ředitel Národní knihovny, jaký poprask asi slib švédského kolegy vyvolal. Teprve když se za vrácení unikátního rukopisu osobně zaručil při státní návštěvě Stockholmu premiér Jiří Paroubek a po něm i jeho nástupce Mirek Topolánek, začali se Švédové žádostí vážně zabývat.

Codex gigas neboli Ďáblova bible opravdu za trochu rozechvělosti stojí. Je to největší kniha na světě &–…

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte