Od ledna 2008 začne platit ekologická daň z paliv. Při jejím oznamování se uvádělo, že zvýšené daňové zatížení způsobené ekologickou daní bude kompenzováno snížením odváděného sociálního pojištění. Mám pocit, že na tuto druhou stranu mince se nedlouho před zavedením ekologické daně nějak pozapomnělo. Mám pravdu, nebo se mýlím?

Vladimír Čepelák, Praha

Ptali jsme se ministrů sociálních věcí, životního prostředí a financí (nebo jejich mluvčích). Odpovědi se trochu liší, a proto přinášíme pro zajímavost odpovědi každého ministra zvlášť.

Ministerstvo práce a sociálních věcí:

Vzhledem k velkému množství výjimek je odhadován výnos z ekologických daní pro příští rok na cca 4 mld. Kč. Tato suma odpovídá hodnotě 0,2–0,3 % výše sociálního pojištění. Pokud by výnosy z této daně nebyly vyšší, neuvažuje se zatím o snížení pojistného, které by bylo v podstatě marginální. Výnosy z ekologických daní budou ovšem příští rok sledovány, a pokud by byly významněji vyšší, mohlo by se o snížení pojistného uvažovat.

Ministerstvo životního prostředí:

Vláda na žádné sliby nezapomněla. Kompenzace na odvodech na sociální zabezpečení budou zavedeny v příštím roce poté, co se ukáže reálný výnos spotřebních daní na paliva a energie. Pokud jde o další kompenzace, vláda zvyšuje starobní důchody a míra zvýšení pokryje kompenzačně i dopad palivových spotřebních daní na starobní důchodce.

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte