Před deseti lety zemřel poslední rytíř českého popu Petr Novák.

Onoho úterý 19. srpna nebylo Petru Novákovi už od rána dobře. Vynechal i návštěvu své oblíbené hospůdky U Radnice, kam si nechával posílat noviny a o které se občas vyjadřoval jako o svém „obýváku“. Polehával v posteli a odpoledne usnul. Navždy. Lékaři za příčinu jeho smrti stanovili srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu. Česká hudební scéna tak přišla o svého posledního skutečného rytíře, který svou tvorbou ovlivnil několik generací posluchačů. Proto byl za svůj velký přínos české rockové hudbě letos v květnu in memoriam uveden do Beatové síně slávy.

Stačí jen pivo

O tom, že měl v posledních letech svého života autor hitů jako Náhrobní kámen, Já budu chodit po špičkách či Povídej zdravotní problémy, se všeobecně vědělo. Petr Novák měl hned několik neduhů. Byl silný kuřák, rád popíjel alkohol a téměř nic nejedl. Zatímco jeho kolegové z kapely snídali pečivo, vejce, šunku či koblihy, on si objednal jedno pivo, pak další a takhle to pokračovalo až do večera. Svůj odpor k jídlu kolikrát komentoval slovy „roste mi to v krku“. Není divu, že byl ke konci na kost vychrtlý a křehký: při výšce 190 centimetrů vážil pouhých 60 kilo.

Narodil se 6. září 1945 na Vinohradech, otce téměř nepoznal, protože se rodiče brzy rozvedli. Nástup komunistů k moci matka vnímala jako velkou ránu, odpor k nim si záhy vytvořil i Petr Novák. Spolužáci na…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte