2007-1597-mobr-29schulze.gif
2007–1597-mobr-29schulze.gif • Autor: Respekt

2007-1597-vobr-29schulze.jpg
Fotografie: Ingo Schulze – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Ingo Schulze (1962) je spisovatel. Žije v Berlíně. V českém překladu mu vyšla kniha Obyčejné storky. Román z východoněmecké provincie. Jeho nejnovější román má titul Neue Leben (Nové životy).

Už v sedmé třídě se nás ptali, zda se chceme stát vojáky z povolání. Před dvěma roky mi moje učitelka prozradila, že tehdy musela každé dva týdny hlásit průběh těchto verbovacích pohovorů. Kdo se nechtěl stát vojákem z povolání a chtěl studovat na „rozšířené střední škole“, musel se upsat k tomu, že po maturitě nastoupí do základní vojenské služby – často až na tři roky.

Ze začátku jsem považoval za svůj úspěch, že jsem se odvážil trvat na osmnácti měsících vojny, ale brzo se to ukázalo jako oportunismus. V deváté třídě jsem měl totiž souseda v lavici, který odmítl jít na vojnu úplně. Taková opovážlivost byla možná (pokud vím) jen v drážďanské Kreuzschule, do níž chodili také členové křesťanského pevěckého sboru Kreuzchor.

Narazil jsem tedy na někoho, kdo se postavil za své přesvědčení. To, že špatný zrak by ho asi stejně ušetřil služby v armádě, bylo pro něj nepodstatné. Má matka, která mi do té doby nikdy nic nezakazovala, tehdy zatáhla za záchrannou brzdu – až do své plnoletosti jsem měl zakázáno byť jen vyslovit slovo „odpírač“. Můj přítel a soused z lavice, nejlepší žák ve třídě, musel po ukončení desáté třídy odejít ze školy a…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte