Pokud platí, že politikův úspěch se měří silou jeho protivníka, tak slovenský premiér Robert Fico trpěl na slabé soupeře. Ten opravdu mocný mu chyběl už od loňských voleb, v nichž drtivě porazil bývalou vládní koalici a udělal z ní jen bezradného opozičního statistu. Teď si ho konečně vyhlédl: jsou jím soukromé pojišťovny a média.

Taková menší protekce

Vše to začalo před dvěma týdny článkem o ministryni sociálních věcí Věře Tomanové, která přidělila půldruhého milionu korun neziskové organizaci Privilegium a její síti penzionů pro důchodce. Problém je, že tato organizace dluží státu 17 milionů korun a paní ministryně v ní navíc před svým nástupem do vládní funkce působila jako manažerka.

Média s radostí rozpitvávala detaily zjevné politické protekce den za dnem, až premiér vytáhl do boje. Obvinil novináře, že ministryni šikanují na objednávku pojišťoven, které se obávají jejího úmyslu omezit soukromé spoření na důchod – takzvaný druhý pilíř penzijní reformy spuštěné před třemi lety. Na důkaz propojení médií a pojišťoven zveřejnil informaci, že na jaře přijalo jedenáct slovenských novinářů pozvání jedné z pojišťoven na lyžařský zájezd do Alp – pod záminkou školení.

Až potud to vypadá jako banální příběh o navztekaném premiérovi, který dá jízlivým médiím ránu na solar a ta mu ji vracejí pravým hákem, příběh, jakých je v Evropě spousta. Na Slovensku je to však tentokrát spíše jen vedlejší úkaz hlubšího jevu: rodí se konflikt,…

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte