Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Neduhy z nadbytku

Evropané jsou v dějinách lidstva vývozem svých nemocí pověstní. A zdá se, že tak činí dodnes, i když poněkud neotřelým způsobem.

Když se roku 1619 jistý anglický kapitán plavil podél mysu Cod, ve své zprávě označil pobřeží Massachusetts za „zcela vylidněné“. Indiáni „vymírali po tuctech přímo ve svých chatrčích“, potvrdil informaci anglický obchodník.

Epidemie, která se místem prohnala v letech 1616–1619, zahubila většinu obyvatelstva konfederace Wampanoagů a v podstatě umožnila Otcům poutníkům založit v roce 1620 první trvalou evropskou osadu na území Severní Ameriky. Indiáni se nakazili nejspíše infekční žloutenkou při svých dřívějších setkáních s Evropany, pravděpodobně se zajatými francouzskými námořníky.

Evropané jsou v dějinách lidstva vývozem svých nemocí pověstní. A zdá se, že tak činí dodnes, i když poněkud neotřelým způsobem. Dříve byly hlavním problémem infekce. Dnes jsou nejrychleji rostoucí příčinou smrti v zemích s nízkými a středními příjmy nemoci spojené se západním způsobem života. Chronická onemocnění se stala největším zdravotním problémem třetího světa.

Mnozí na Západě uvažují o nemocech téměř jako o ptácích – vyskytují se všude, ale v chudých zemích lze nalézt exotičtější druhy. Bohaté státy trápí zejména onemocnění srdce, rakovina a cukrovka, tedy „chronické“ problémy způsobené často stravou nebo nedostatkem pohybu. Rozvojové země sužují nápadnější a akutnější nemoci jako malárie, tuberkulóza, spalničky nebo cholera. HIV/AIDS se tomuto rozdělení vymyká, protože ohrožuje chudé i bohaté bez rozdílu.

Jinak…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte