2007-1458-mobr-17AR322007.gif
2007–1458-mobr-17AR322007.gif • Autor: Respekt

2007-1458-vobr-17AR322007.jpg
Fotografie: Krásné nové uniformy. (Čínští kadeti slaví výročí vzniku lidově osvobozenecké armády) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Čínská lidově osvobozenecká armáda mohutně investuje, aby se vojenská síla Číny vyrovnala její hospodářské moci. Blíží se tedy chvíle, kdy se ekonomický obr promění ve skutečnou supervelmoc a stane se soupeřem Spojených států?

Pohled je to stejně zvláštní, jako je okolí ponuré. Z oparu znečištěného vzduchu se nad Pochajským zálivem, jeho bahnitými mělčinami, přilehlými odpařovacími jámami na sůl a rybími farmami tyčí ohromná loď. Jde o letadlovou loď Kyjev, někdejší chloubu sovětského námořnictva. Dnes je z ní turistická atrakce. Čínští návštěvníci tu posedávají na letové palubě pod slunečníky s nápisy Pepsi, což možná svědčí o úpadku jedné supervelmoci a rychlém nástupu nové, té jejich.

Hangár uvnitř Kyjeva je rozdělen na dvě části. Na jedné straně znudění návštěvníci sledují taneční čísla s tanečníky v krojích etnických menšin. Na druhé straně stojí model nového letadla J-10, zatím nejmodernější čínské stíhačky, která byla s velkou slávou představena v lednu letošního roku. (Výrobek je to zcela čínský, až na ukrajinské či ruské proudové motory, o čemž čínští hodnostáři raději pomlčeli.) Podle některých vojenských expertů by verze tohoto letadla mohla být jednoho dne zavedena do výzbroje čínské letadlové lodi.

Pentagon sleduje čínskou touhu po letadlových lodích s bezradným zájmem. Od osmdesátých let minulého století si Čína koupila čtyři (tři od někdejšího Sovětského svazu…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte