Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Jak najít a udržet talenty

Vlna zájmu o účetní se nečekaně zvedla v roce 2002 v souvislosti se spektakulárním krachem firmy Arthur Andersen, Uplynulo pár let a zbylí účetní giganti Deloitte Touche Tohmatsu, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers (PwC), též známí jako Velká čtyřka, většinou ustoupili zpátky do stínu a vytratili se z povědomí veřejnosti. Zajímaví však zůstávají dále, především díky tomu, jak řídí své lidi.

Fotografie: Pozor, tady jde Největší Bohatství. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Pozor, tady jde Největší Bohatství. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Dostat se do středu pozornosti nemusí být žádná výhoda. Vlna zájmu o účetní se nečekaně zvedla v roce 2002 v souvislosti se spektakulárním krachem firmy Arthur Andersen, kterou srazila na kolena spoluvina na skandálech spojených s pádem společnosti Enron. Jinak šedivé povolání tím získalo trochu nechtěné pestrosti. Uplynulo pár let a zbylí účetní giganti Deloitte Touche Tohmatsu, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers (PwC), též známí jako Velká čtyřka, většinou ustoupili zpátky do stínu a vytratili se z povědomí veřejnosti. Zajímaví však zůstávají dále, především díky tomu, jak řídí své lidi.

Neřešitelný problém

Není to jen tím, že dohromady zaměstnávají okolo 500 000 osob na celém světě. Stejné velikosti dosáhly i mnohé jiné společnosti. Na rozdíl od většiny z nich však Velká čtyřka prohlášení typu „naše největší bohatství jsou lidé“ myslí opravdu vážně. Jejím produktem jsou znalosti zaměstnanců a distribučními kanály vztahy mezi těmito zaměstnanci a klienty. Musí se více než ostatní snažit přilákat a udržet ty nejbystřejší pracovníky.

Na nejvyšších řídících úrovních se pravidelně řeší, jak toho dosáhnout. Stanovují se podrobné cíle: obchodní plán společnosti Deloitte pro rok 2010 zahrnuje optimální fluktuační cíl, dále požadované výsledky každoročního hodnocení spokojenosti zaměstnanců a také podíl žen mezi partnery, kterého by firma chtěla dosáhnout. …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].