Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Prodaná vzpoura

Pokaždé když Jiřina Moroňová zvedne oči od novin a koukne se přes sklo své trafiky, má pocit, že prohrála. Hned proti ní roste na zelené louce obrovské nákupní centrum, jehož stavbě řekla spolu s tisícovkou dalších občanů Poruby petiční „ne“. O kus dál v jedné z ostravských kaváren pije kokakolu Adam Kantor a kvůli stejné stavbě se mu chvějí ruce. Právě on organizoval celou protestní akci a právě on pak mocně se zvedající protest tiše umlčel – výměnou za jeden a čtvrt milionu korun na bohulibé účely od stavbařů.

2007-1286-mobr-07AR282007.gif
2007–1286-mobr-07AR282007.gif • Autor: Respekt

2007-1286-vobr-07AR282007.jpg
Fotografie: Kantor: Teď už to vím. – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Pokaždé když Jiřina Moroňová zvedne oči od novin a koukne se přes sklo své trafiky, má pocit, že prohrála. Hned proti ní roste na zelené louce obrovské nákupní centrum, jehož stavbě řekla spolu s tisícovkou dalších občanů Poruby petiční „ne“. O kus dál v jedné z ostravských kaváren pije kokakolu Adam Kantor a kvůli stejné stavbě se mu chvějí ruce. Právě on organizoval celou protestní akci a právě on pak mocně se zvedající protest tiše umlčel – výměnou za jeden a čtvrt milionu korun na bohulibé účely od stavbařů. Zvedla se vlna zklamání, v níž se nešetřilo slovy jako – „podvod!“ a „nahrabal si na nás“. Teď po pár týdnech emoce pomalu opadají a nejen petičníci v Porubě s chladnější hlavou zvažují, co tahle prodaná lekce z občanské guerilly komu vzala a dala.

Bude to stačit?

Začalo to úplnou náhodou, když si dopravní inženýr Adam Kantor (37) loni v létě přišel na porubský městský úřad vyřídit svatbu. V rohu místnosti ho zaujala nevzhledná maketa nějaké stavby a na odchodu se zeptal, co to je a kde to bude stát. Dozvěděl se, že jde o halu nákupního centra Interspar určenou pro jednu z posledních porubských luk. „Polil mě pot,“ vzpomíná Kantor. „Kousek dál už stojí dva jiné supermarkety, nechápal jsem, proč by tu měl vyrůst další, a ne třeba nějaké hřiště nebo park.“

Panu Kantorovi už delší dobu vadilo, jak…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte