Německo končí v čele Evropy plné sebevědomí, Češi se pro své předsednictví mohou poučit.

„Upřímně jsem rád, že už je po všem,“ říká nad pečenou telecí kýtou a sklenicí francouzského červeného Rolf Mafael z německého ministerstva zahraničí. „Co jsme si předsevzali, to jsme z pětaosmdesáti procent splnili. Nic nebylo zaručené, všechny plány byly nejisté, ale nakonec to snad byl úspěch.“

Podobné úlevné a spokojené věty lze slyšet na všech německých vládních úřadech. Německé předsednictví Evropské unie končí, kompromis kolem evropské ústavy se podle všeho Němcům povedlo dohodnout, a tak metr a půl vysocí plastoví medvědi s blaženým výrazem stojící všude v ulicích Berlína nemohou zdejší náladu na sklonku června vyjadřovat lépe.

Spokojení ale nejsou jen vládní úředníci, kteří to mají tak trochu v popisu práce. Palec nahoru předsednický tým dostal i od občanů. Podle průzkumů je s výsledkem předsednictví spokojeno bezmála 80 procent Němců – daňovým poplatníkům tedy zjevně nevadilo ani to, že celý tenhle předsednický cirkus stál zhruba sto milionů eur. Rovněž kancléřka Angela Merkelová si v domácích průzkumech za poslední měsíce polepšila a podle dalšího průzkumu provedeného mezi občany 14 členských států EU je to právě ona, kdo by měl v budoucnu vést celou Unii. A konečně v celoevropském průzkumu Eurobarometr občané sedmadvacítky hodnotí skončené předsednictví nejpozitivněji za posledních deset let.

Přitom tým…

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte