2007-1190-mobr-13Rei.gif
2007–1190-mobr-13Rei.gif • Autor: Respekt

2007-1190-vobr-13Rei.jpg
Fotografie: Oleg Gordijevský. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Na Olega Gordijevského v Rusku stále čeká rozsudek smrti za velezradu. To však britské královně Alžbětě II. nezabránilo v tom, aby ho minulý týden u příležitosti svých 81. narozenin jmenovala nositelem jednoho z nejvyšších britských vyznamenání, rytířem řádu svatého Michala a svatého Jiří. Co je pro jednoho zrada, je pro druhého služba dobré věci. Novopečený nositel vyznamenání je jedním z nejdůležitějších agentů, jaké kdy Západ zverboval přímo uvnitř sovětské rozvědky.

Vyznamenání agentovi tajné služby není samozřejmě žádný královnin rozmar. Seznam laureátů ve skutečnosti sestavuje kancelář britské vlády, takže se v podstatě jedná o „dáreček na rozloučenou příteli Vladimirovi“ z rukou odstupujícího premiéra Tonyho Blaira. Ten touto cestou Putinovi symbolicky ukázal, že svou nedávnou kritiku stavu demokracie v Rusku myslel vážně. A to, že lakmusovým papírkem vztahů mezi Londýnem a Moskvou jsou špionážní skandály, je ostatně už tradicí sahající do dob carského Ruska.

Tři velké facky

Moskva není Írán nebo Pákistán, kde v těchto dnech probíhají demonstrace muslimských radikálů rozzuřených jiným kontroverzním rozhodnutím, povýšením Salmana Rushdieho do šlechtického stavu. Kreml zatím Gordijevského řád nijak nekomentoval, ale ruská prostátní média se této události pochopitelně hodně věnují. Vždyť bývalý plukovník KGB je snad nejvýznamnější figurou mezi celou řadou…

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte