2007-1200-mobr-31predlety.gif
2007–1200-mobr-31predlety.gif • Autor: Respekt

2007-1200-vobr-31predlety.jpg
Fotografie: Obálka 26/1997. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

„Kdo jednou odkládá, odkládá možná navždy,“ citoval před deseti lety Respekt německého kancléře Helmuta Kohla. Jeho slova zazněla po summitu Evropské unie v nizozemském Amsterdamu, který měl definitivně potvrdit, že se Unii podaří splnit termín přijetí společné evropské měny. To se také stalo a jako hotové peníze se v lednu 2002 dostalo euro do oběhu. Jenže Kohl se tehdy nevyjadřoval k euru, ale k druhé zásadní otázce, která se amsterdamským summitem nesla, totiž změně rozhodovacích mechanismů v Unii. Summit zablokoval změnu rozhodovacího mechanismu EU z konsenzu na většinový, o které se mluvilo jako o jedné z hlavních podmínek dalšího rozšiřování EU.

Češi si od té chvíle museli na ono rozšiřování počkat ještě dalších sedm let a na zavedení společné evropské měny si zřejmě ještě pár let počkají. „Po posledních hospodářských peripetiích v Česku se zdá, že v Unii bychom nebyli ,českým tygrem‘, ale spíše Portugalskem. Při realistickém pohledu to není tak špatná vyhlídka, ale otázka zní, jak se na to dívá Brusel. Přiznejme si: u nás firmy neplatí 10% daň ze zisku a jednou z úředních řečí není angličtina jako v Irsku, takže bychom Británii za deset let asi nedohnali,“ psalo se dále v komentáři. Češi zatím Británii skutečně nedohnali, s trochou nadhledu se dá ale říct, že slova o středoevropském tygru ve vztahu k vysokému růstu HDP ze strany evropských politiků přece jen…

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte