Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Horký návrat Tálibánu

Relativní klid po pádu Tálibánu přetrval tři roky. Teď situace začíná zase připomínat válku.

2007-1184-mobr-10AR262007.gif
2007–1184-mobr-10AR262007.gif • Autor: Respekt

2007-1184-vobr-10AR262007.jpg
Fotografie: Bratranec se samopalem odjel za hejtmanem do Giru. (Američtí a afghánští vojáci pátrají po povstalcích) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Příběh první. Uprostřed zaprášeného města Giru 175 kilometrů jihozápadně od metropole Kábulu se z ničeho nic objevuje několik skupin chlapíků s kalašnikovy. Snadno se dostávají do kanceláře okresního hejtmana, zabíjejí osazenstvo a pak satelitním telefonem předávají zprávu, že „svatí válečníci ovládli okres na jihu Afghánistánu“. Vzápětí někam mizí, aby se vyhnuli konfrontaci s vojenskými jednotkami NATO.

Příběh druhý. Do autobusu s policejními instruktory skáče na ulici v Kábulu nenápadný muž. Tahá za šňůrku pod košilí, vyhazuje se do vzduchu a taky všechno kolem sebe. Obrovský zmatek, z vozu je ohořelá kostra, 35 mrtvých včetně cizinců.

Příběh třetí. Po rušné silnici projíždí kolona amerických vojáků, když exploduje pouliční nálož. Výbuch ničí jedno z vozidel, kromě škrábanců se nikomu z Američanů nic nestalo. Stejně ale ve zmatku pálí kolem sebe. Výsledkem jsou tři zabití civilisté a opět o něco více nenávisti na straně místních. Takhle vypadá v těchto dnech Afghánistán.

K příbuzným s kalašnikovem

Relativní klid po pádu Tálibánu přetrval tři roky. Teď situace začíná zase připomínat válku. Podle statistik Human Rights Watch zahynuly jen za minulý rok 4000 lidí, čtvrtinu tvořili civilisté. V minulém roce provedli povstalci 140 sebevražedných atentátů, tedy víc než v Iráku, přitom dřív byl v Afghánistánu mučedník s výbušninou na těle neznámým fenoménem. Pro…

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte