Vyšetření čtyřměsíčního plodu prokázalo anencefalus – vzácnou, neléčitelnou vadu. Dítě by se narodilo bez části lebky a chyběla by mu i větší část mozku. Přežilo by pouze několik dní. Jeho matka, sedmnáctiletá svobodná dívka, známá jako slečna D., chtěla potrat. V jejím rodném Irsku je však potrat zakázán s výjimkou případů, kdy je ohrožen život matky. Zdravotnické úřady ji nenechaly za účelem ukončení těhotenství vycestovat ze země. Dne 9. května rozhodl irský Vrchní soud, že má být slečně D. povoleno odjet to Velké Británie, kde podstoupí interrupci. Podle jeho názoru nemá právo nenarozeného dítěte na život, které je zakotveno v irské ústavě, přednost před právem slečny D. na cestování.

Papež exkomunikuje

Ve stejný den papež Benedikt, který zahájil svou první návštěvu Latinské Ameriky, znovu zdůraznil hluboký odpor Vatikánu vůči potratům. Politikové ve městě Mexiko, kteří nedávno odhlasovali legalizaci interrupcí, se podle jeho slov sami exkomunikovali z církve. Nejedná se o „něco, co lze svévolně měnit“, nýbrž o součást dávno zavedeného kanonického práva.

Zcela opačnou pozici v diskusích o potratech zaujímá Čína, kde jsou interrupce kontroverzní nikoli proto, že jsou zakázané, ale proto, že jsou povinné – pro matky, jejichž těhotenství porušuje přísná pravidla omezující velikost rodiny. Tento týden se rozšířila zpráva o otci, kterému byla uložena pokuta ve výši 600 tisíc jüanů (78 tisíc amerických dolarů) za to, že…

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte